Пізнання, дослідно - експериментальна діяльність дітей 6-7 років - дивовижні властивості повітря


Дослідно - експериментальна діяльність дітей 6-7 років

«Дивовижні властивості повітря»

мета:
Підтримка інтересу дітей до навколишнього середовища; розвиток пізнавальної активності дітей в процесі експериментування
завдання:
1. Розширити уявлення дітей про сферах людської діяльності (людина як дослідник-науковець). 2. Сприяти збагаченню і закріпленню знань дітей про властивості повітря, про значущість повітря в житті людини, тварин, рослин. 3. Виховувати культуру спілкування, активізувати мовну діяльність дітей. 4. Закріпити елементарні уявлення про джерела забруднення повітря, про значення чистого повітря для нашого здоров'я, про деякі правила екологічної безпеки, розвивати екологічну свідомість дітей; Корекційні: розвиток органів зору, слуху, нюху, сенсомоторних здібностей
устаткування:
листівка з загадкою, 3 конверти з розрізними літерами В, О, З, Д, У, Х, халати, віяло, пакети, алгоритм виконання кожного експерименту, мольберт, картки-правила «Як вести себе в лабораторії?», модель з переліком знаків (очей, руки, вуха, ніс, гиря), таблички з іменами дітей, склянки за кількістю дітей, трубочки і ємності, наповнені водою, серветки, пластилін, гумова іграшка, шматок гуми, мінеральна вода, стакани пластикові за кількістю осіб, кришки, пляшки, баночки з різними ароматами, апельсин, мандарин.
хід заняття

Організаційний момент.
-Всім хлопцям доброе утро! -Зробіть глибокий вдих, видих. -Вдохніте добро, видихніть неприємності! -Вдохніте впевненість, видихніть занепокоєння! -Вдохніте здоров'я, видихніть хвороби! Скажіть, будь ласка, а чи знаєте ви, що потрібно людині для здоров'я? (Відповіді дітей) -Давайте подивимося з вами кілька слайдів. -Хлопці, увага! Почнемо з невеликого експерименту. Однією рукою ми закриємо ніс і щільно закриємо рот. Ні ніс, ні рот не можна відкривати ...
-Чому ви відкрили? Що сталося? Що ви відчули? -Я загадаю загадку і, можливо, ви знайдете відповідь на ваше стан. Через ніс проходить в груди І зворотний тримає шлях. Він невидимий, але все ж Без нього ми жити не можемо! -Отгадку ви мені не кажіть, а зберіть, будь ласка, з букв, які знаходяться в конвертах. Давайте розіб'ємося по парам, зберемо слово і перевіримо відгадку. (Кожній парі роздати конверт з буквами з різними рівнями складності: літери написані одним кольором; позначені приголосні і голосні; позначені приголосні і голосні і мають порядковий номер). Зберіть слово. (Вийшло слово ПОВІТРЯ.) - Для чого нам потрібне повітря? (Дихати) Зробіть глибокий вдих, видих. -Як ви думаєте, скільки може прожити людина без їжі? А без води? А без повітря? - Я знаю, що людина може прожити без їжі - 5 тижнів, без води - 5 днів, без повітря не більше 5 хвилин. -А що може статися, якщо все повітря на планеті стане брудним? -А яким повітрям корисно дихати? - (Чистим.) - Що необхідно робити, щоб повітря було чистим? - (Провітрювати приміщення, гуляти на свіжому повітрі, садити дерева і т. Д.)
ТРИЗ-гра «добре-погано».
-А кому ще потрібне повітря? - (Рибам, тваринам, рослинам, деревам, всього живого). -Правильно, всього живого. Він - прозорий невидимка, Легкий і безбарвний газ, невагомість косинкою Він огортає нас ... Ми його не помічаємо, Ми про нього не говоримо. Просто ми його вдихаємо -
Адже він нам необхідний! - Звичайно, мова йде про повітрі. -Ви хочете поговорити про повітрі і зібрати про нього, як можна більше відомостей, як справжні вчені-дослідники? Вчені працюють в приміщенні, де багато приладів для експериментів, а як це приміщення називається?
Лабораторія.

--
Давайте проговоримо це слово разом. -Я запрошую вас в справжнісіньку наукову лабораторію. -В лабораторії потрібно дотримуватися певних правил. Які, як ви думаєте? (Дотримуватися тишу, не перебивати один одного, не штовхатися.) -Давайте ми представимо, що ви приїхали з різних міст на всеросійську конференцію, щоб поділитися своїм знаннями і в нашій лабораторії провести досліди. - Як ви думаєте, якими якостями повинен володіти науковий співробітник? - (Бути уважним, акуратним, спокійним).
Практична частина.
(Діти надягають халати) Ось тепер ви не діти, а наукові співробітники і я буду звертатися до вас колеги. Щоб природі другом стати, Таємниці все її дізнатися, Всі загадки розгадати Навчитися спостерігати, Будемо разом розвивати якість - уважність, А допоможе все дізнатися Наша спостережливість. -Нагадати мені, будь ласка, тему наших сьогоднішніх досліджень. (Повітря). -Подивіться на дошку - нам запропонована якась модель. Як ви думаєте, що тут зображено? (Око, руки, ніс, вухо, гиря) ​​- Подивіться на першу модель (очей). Як ви думаєте, на яке питання ми будемо шукати відповідь зараз? (Як можна побачити повітря?)
(1 досвід)
....................................................................................................

1.Як можна побачити повітря?
- У мене в руці пластиковий стаканчик. Що в ньому знаходиться? (Повітря, нічого) - А давайте ми перевіримо ваші версії.
Експеримент «Чи є повітря в стаканчику?» (1 варіант)
- Увага колеги. Дотримуємося тишу. Йде експеримент. На дно стаканчика приклеюємо на пластилін або клей серветку, ретельно її притискаємо до дна банки. Перевертаємо банку догори дном, тримаємо банку прямо вертикально і опускаємо банку в ємність з водою, до дна ємності. Потім банку виймаємо з води. Подивимося, намокне чи серветка. Проробляємо досвід колеги. Що ж сталося з серветкою. (Вона суха) -Чому? Як вважаєте? (Серветки не намокла, тому що повітря є в банку, він не пускав туди воду.)
Експеримент «Бачимо повітря, за допомогою трубочки і ємності з водою» (2

варіант)
-Цей експеримент колеги виконайте самостійно. вам допоможе
алгоритм, розташований на екрані.
Діти розглядають алгоритм дії і проробляють експеримент - дитина бере трубочку, опускає один кінець у воду, а в інший дует. -Що ви побачили? (Бульбашки повітря). - Подуйте в трубочки сильно. А тепер слабо. В обох випадках бульбашок була однакова кількість? (Немає чому?
висновок:
коли ми видихаємо багато повітря, то бульбашок багато, коли поменше видихаємо повітря, бульбашок мало. За допомогою трубочки і ємності з водою
побачили повітря.
Якого він кольору? Давайте відзначимо на мольберті картку-позначення властивості повітря
«Повітря не має кольору. Він прозорий »

(2 досвід)
................................................................................................... ...... -А як ви думаєте, чим можна зловити повітря? (Насос, шприц, рот, пакет, руки)
Експеримент «Як спіймати повітря?»
-Починаємо змагання: хто більше зловить повітря.
- Візьміть зі столу целофанові пакети і спробуйте зловити повітря. Закрутіть пакети. Що в них знаходиться? (Повітря). Що сталося з пакетом? -дійсно пакет змінив форму, він сповнений повітря. На що схожий надутий пакет? (Відповіді). - Здається, що він схожий на подушку. Повітря зайняв все місце в мішку. З цього мішка можна зробити будь-яку фігуру. Ви його бачите? Тепер розв'яжемо пакет і випустимо з нього повітря. Що змінилося? Пакет знову став порожнім. Цікаво чому? Ви бачили, куди він подівся? -Ми зловили повітря і замкнули його в мішечку, а потім випустили його. Значить, повітря є навколо нас. А чи має форму повітря? -Так дійсно форми він не має
.

Ставимо символ «повітря не має форми»

-
Як ви чуєте повітря? (Вітер виє, коли дуже сильний, дерева шумлять).

Експеримент «Чуємо повітря»
-Візьміть по пляшечці, кришечці і подуйте з краю. Що ви чуєте? (Звук, повітря.) -А ще у вас на столі є кулька, як ви думаєте, що можна зробити з цим кулькою, щоб почути повітря? Потрібно трохи надути його, розтягнути отвір кульки і потихеньку спускати повітря, що ми чуємо? (Писк, повітря) .- Надуйте кульки і відпустіть їх. -За допомогою чого ми почули повітря, колеги? (Нам допомогли баночки, пляшечки і кулька).
Висновок: повітря можна почути різними способами.

(5 досвід)
.............................................................................. Отже, ми продовжуємо проводити експерименти. Який наступний значок на дошці? «Ніс». На яке питання ми повинні знайти відповідь? Як ви думаєте, повітря має запах? Як перевірити? Спочатку ми повинні підготуватися до експерименту, для цього необхідно зробити спеціальні дихальні вправи. Я вас запрошую на килим,
Гра «Чотири стихії» (
Земля - ​​руки вниз, вода - руки вперед, вогонь - руки за спину, повітря - руки вгору). -Я пропоную вам взяти пір'ячко, покласти на долоню, що необхідно зробити? Подути. Зробіть глибокий вдих і сильно видуйте його на пір'їнку. Щоб ваше пір'їнка відлетіло далі всіх, як потрібно подути? (Сильно.) -А тепер я вам пропоную взяти в руки султанчики. Як ви думаєте, як потрібно подути, щоб найдовше рухався ваш султанчік? Дути потрібно також сильно? Ні, необхідно зробити глибокий вдих і повільно видувати повітря на султанчік. -Отже, ми зробили дихальні вправи, і тепер кровообіг в головному мозку покращився, а значить, ми зможемо уважно зосередитися на наступному експерименті. (Сели на стільчики)
Експеримент «Дізнайся по запаху»
-Я кожному з вас пропоную з закритими очима відчути аромат, який я запропоную і подумати, до якої професії належить цей запах. (Запропонувати аромати: хліб, духи, тирса, цукерка, порошок, і т.д. Діти намагаються вгадати по запаху професію.) Хліб - пекар; духи - парфумер або перукар; ліки-доктор, приправа - кухар; цукерка - кондитер, продавець, дегустатор; порошок - прачка; опилки - тесля, столяр. -Молодци ви зовсім впоралися, а тепер я пропоную вам останній аромат для всіх, закрийте очі (запропонувати всім аромат мандарина). ви
чудово впоралися із завданням, і я пропоную вам з'їсти по часточці мандарина.
Сам повітря не має запаху, але

може запахи переносити.
По запаху, перенесеного з кухні, ми здогадуємося, яке блюдо там приготували кухарі.
(6 досвід)
.................................................................................... Колеги я запрошую вас знову в лабораторію, подивіться у нас залишилася одна модель, що це? - «гиря». Як ви думаєте, на яке питання ми повинні відповісти? (Чи має вагу повітря?) -Хто як думає? Ви можете це перевірити?
Експеримент «Чи має повітря вагу?» (Варіант 1)
На столі розкладені предмети: гумова качечка, шматок гуми. -Візьмемо шматочок гуми і опустимо його в воду. (Він потонув). А тепер опустимо у воду гумову іграшку. Вона не тоне. -Чому? Адже іграшка важче шматочка гуми? Що всередині іграшки? Висновок: повітря має вагу, але він легше, ніж вода. (
Варіант 2
) Уявіть, що це ваги. Що ви помітили? Чому палиця висить рівно? Кулі важать однаково. -А що станеться, якщо одна з куль проткнути? (Діти висловлюють припущення) -Давайте перевіримо (протикаємо). Чому змінилося становище ваг? (Шарик без повітря став більш легким). -Що станеться, коли ми проткнём і другий кулька? -Палка вирівняється (перевіряємо на практиці припущення дітей) - Що ж сталося? -Повітря має вагу, тому надута кулька важить більше, чим не надутий, коли з кульки виходить повітря, він стає легше. Сподобався вам досвід?
Підбиття підсумків
. Колеги, давайте підведемо підсумки. Сьогодні ми з вами:
-побачили повітря:
- За допомогою трубочок і ємності з водою. - Коли нахилили стаканчик і опустили в воду, побачили бульбашки води.

відчули повітря;
- За допомогою пакетів, віял, дули на долоню.
почули повітря:
- За допомогою пляшок, банок. - За допомогою кульки.
дізналися, що повітря має вагу:
- За допомогою ваг, кульок, гумової іграшки.
дізналися, що повітря переносить запах
- За допомогою закритих очей, змогли по запаху вловити аромат -Отже, колеги, ми сьогодні провели безліч експериментів з повітрям. У мене є для вас цікавий кросворд. У червоних клітинах зашифровано слово, яке ви повинні відгадати. Я загадаю вам загадки про явища природи, в порожні клітини ви впишіть відгадки і дізнаєтеся зашифроване слово. Загадки 1. Я берізку Качний, Я тебе підштовхну, налягти, засвіщу, Навіть шапку утащу. А мене не бачити, Хто я? Можеш вгадати? (Вітер) 2. Хто це такий садівник, Полив вишню і агрус, Полив сливу і квіти, Вимив трави і кущі? (Дощ) 3. запорошені доріжки, прикрасити віконця, Радість дітям подарувала І на санках прокотила. (Зима) 4. З гори збігаючи без праці Вона гримить, як грім. У морозний день вона тверда,
Рубі хоч сокирою. Нагрій її і до хмар, Вона злетить тоді. Тепер ти мені відповіси сам - Звуть її (Вода) 5. Підходила, гуркотіла, Стріли на землю метала, Нам здавалося йшла з бідою. Виявилося йшла з водою. Підійшла і пролилася, Вдосталь рілля напилася. (Хмара) 6. Вітер дме "ух-ух-ух" ... З тополь збиває (Пух) Діти відгадують загадки і вписують їх в порожні клітинки кросворду. Потім читають зашифроване слово - повітря. Наші експерименти підійшли до кінця, ви всі були уважними, активними. Шановні колеги, ви зараз роз'їдетеся по різних містах, сподіваюся, ви зможете повторити побачені експерименти і придумати нові. Мені дуже сподобалася ваша робота в лабораторії, ви з інтересом, захоплююче проробляли експерименти, як справжні наукові співробітники. Дякую за роботу! До нових зустрічей!

Всеросійський педагогічний журнал «ПІЗНАННЯ». Свідоцтво про реєстрацію ЗМІ ЕЛ № ФС 77 - 65177.
ВИДАНО Федеральної СЛУЖБОЮ З НАГЛЯДУ В СФЕРІ ЗВ'ЯЗКУ, ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І МАСОВИХ КОМУНІКАЦІЙ.

Схожі статті