Чи не корову програли!

А, на жаль, справжню шахову корону.

Матч за звання чемпіона світу з шахів між норвежцем Магнусом Карлсеном і росіянином Сергієм Карякіним, що завершився сьогодні вранці в Нью-Йорку на тай-брейку, цілком міг стати найтривалішим в історії, якби гросмейстери грали, як за старих часів - до шести перемог одного з суперників. З 12 партій в класичні шахи зі звичайним контролем часу, в яких, за прогнозами переважної більшості експертів, Карлсен повинен був достроково підтвердити своє звання, результативними окзалісь лише дві: в восьмий чемпіон світу білими програв, в десятій тими ж білими - виграв. Решта десять завершилися мирним результатом.

Спочатку, до речі, висловлювалися серйозні побоювання, що матч Карпова і Каспарова, навпаки, вийде занадто коротким: Анатолій Карпов відправив молодого Гаррі в нокдаун, вигравши чотири партії з перших дев'яти - третю, шосту, сьому і дев'яту. 4: 0 - для претендента це була катастрофа. Якби матч тривав 12 партій, як зараз, на цьому б він і закінчився. Але навіть така перевага в той час не гарантувало перемогу, і Каспаров, приходячи в себе, запропонував затяжну серію нічиїх. Карпов йому підіграв, погодившись не гнати коней, про що напевно потім не раз жалкував. 17 раз поспіль судді фіксували світ, потім Каспаров завис над прірвою: після 27-ї партії рахунок став 5: 0.

Тут в легку перемогу чинного чемпіона увірував не тільки весь шаховий світ, а й, схоже, сам Анатолій Євгенович. Однак після чотирьох звичних нічиїх претендент огризнувся перемогою - 5: 1.

Перелом настав у 41-й партії. Одним вірним ходом Карпов міг поставити крапку, але побачив його тільки після закінчення партії. Після цього Каспаров переміг поспіль в 47-й і 48-й партіях. Психологічна перевага була вже на боці претендента, і тут Кампоманес оголосив про перегравання. Думаю, про те, як розвивалися події далі, знають всі: Гаррі Каспаров став тринадцятим чемпіоном світу і протримався на троні цілих 15 років.

Магнус Карлсен і Сергій Карякін

Треба віддати Карякину належне: до матчу з Карлсеном він підготувався ґрунтовно. І, на відміну від Ананда, хлопчиком для биття не виглядав. Більш того, перехопивши ініціативу і сплівши матову мережу чорними в восьмій партії, росіянин отримав психологічну перевагу: Карякину залишалося протриматися всього чотири мікродуелі. Але вже в десятій партії він не витримав і програв, хоча в середині міг форсувати нічию одним ходом. В одинадцятій партії не те щоб дуже хотів виграти білими Карякін, в дванадцятій несподівано відмовився від подальшого загострення боротьби Карлсен: суперники за півгодини з невеликим розписали мир.

Магнус Карлсен зберіг титул чемпіона світу

Отже, після протистояння в класичні шахи в матчі була зафіксована нічия 6: 6. Прийшла черга тай-брейка. Всього на цьому вирішальному етапі поєдинку, який можна порівняти з овертаймом і подальшої серією пенальті в командних видах спорту, могло бути зіграно цілих 15 партій. Спочатку - чотири так званих рапида: по 25 хвилин кожному гросмейстеру на партію. Надалі, в разі нічийного результату, планувалися п'ять мікроматчі з двох партій в бліц (по 5 хвилин) і армагеддон (одна-єдина вирішальна партія).

Все закінчилося на рапіді. Здобувши волею жереба білі в першому поєдинку, Карякін знову не здивував і спокійно причалив до нічийної гавані. У другій партії він отримав чорними важку позицію і потрапив в цейтнот, але тут проявив свої найкращі якості, знаходячи за лічені секунди кращі ходи. А в кінцівці спорудив справжній етюд. Справа закінчилася патом, тобто нічиєю, і Карлсен був явно вражений тим, з якою легкістю претенденту в черговий раз вдалося виплутатися з його міцних задушливих обіймів.

У третій партії натхнений Карякін спробував грати на перемогу, але непомітно знову сповз до пасивної позиції, пішов в глуху оборону і допустив грубий позіхання. 1: 2 на тай-брейку - і остання партія з чотирьох, в якій Карякину обов'язково треба вигравати. Довелося йти ва-банк, ризикувати і закономірно програвати. Карлсен привітав себе з днем ​​народження, завершивши шаховий овертайм з рахунком 3: 1. Таким чином, остаточний рахунок матчу - 9: 7 на користь норвежця.

Не варто після поразки посипати голову та інші частини попелом, адже до початку матчу шанси росіянина на успіх оцінювалися як близькі до нуля. Карякін змусив чемпіона неабияк понервувати, розвінчав міф про те, що Карлсен виграє майже всі нічийні ендшпілі і всерйоз спробував стати найсильнішим в світі. І виглядав цілком гідно. Хто знає, надасться йому така можливість ще хоча б раз в кар'єрі, але своє ім'я в історію шахів Сергій Карякін вже точно вписав.