ВПЛИВ ЛЮДИНИ НА ПРИРОДНИЙ КОМПЛЕКС.
Мета уроку: -закріпити знання про природний комплекс;
-виявити позитивні і негативні риси впливу людини на природний комплекс.
-розглянути взаємодію людини на природні комплексі.
Устаткування: Електрон.учебнік Кирила і Мефодія для 6 кл. табл «+» і «-»
впливу людини ПК.
Хід уроку:
Організація учнів на урок.
Перевірка домашнього завдання.
Яким чином різні оболонки Землі взаємозалежні один з одним? Наведіть приклади.
Що таке природний комплекс? Які компоненти природи взаємодіють в ньому? Як відбувається ця взаємодія? Для яких цілей людині необхідно вивчати взаємодію компонентів природи в природному комплексі?
Вивчення нового матеріалу.
Людина перетворює свою Землю. Ця фраза давно стала крилатою. І часто ми не вдумуємося в її сенс. Люди вже звикли до появи штучних морів, до того, що річки починають повертати назад і в посушливих місцях шумлять молоді діброви.
Але зі зміною одного компонента природного комплексу змінюються і всі інші. Людина повинна передбачити всі результати своєї діяльності з перетворення природи і знати, до чого вони призведуть, тому що неправильне вплив на природу часом крім потрібних результатів приносить небажані зміни.
Приклад. Для захисту від зайців посадки обнесли огорожами - стало ще гірше. за
огорожа не могли потрапити не тільки зайці, але борсуки і їжаки;
огороджені від них, розплодилися миші: вони погубили молоді
Отже, природа - дуже складний організм. Всі її елементи, живі і неживі, - грунту, лісу, звірі, птахи, мінерали - одне ціле, складна система пристосованих один до одного взаємодіючих і взаємопов'язаних процесів. Вони врівноважують один одного, поки ця система не порушена. Невміле втручання в життя природи може привести до фатальних наслідків.
За останні десятиліття побудовані сотні заводів і фабрик, зроблені мільйони автомобілів. Технічний прогрес дуже сильно змінив вигляд Землі. Вчені вже зараз думають над тим, як зменшити в атмосфері кількість вуглекислого газу, зрослого за останні 100 років в зв'язку з бурхливим зростанням промисловості. Збільшення вуглекислого газу призведе до того, що температура повітря підвищиться.
У зв'язку з цим почнуть танути льоди Гренландії і Антарктиди, підвищиться рівень Світового океану. Як же цього уникнути? Відомо, що в листі рослин під дією сонячних променів йде процес фотосинтезу. Завдяки зеленим листям з вуглекислого газу утворюються білки, жири і вуглеводи, іншими словами, ті речовини, які використовуються для харчування тваринами і людьми. Значить, треба зробити так, щоб рослини інтенсивніше переробляли вуглекислий газ. Деякі вчені пропонують поширити по земній кулі швидкозростаючі рослини. А такі рослини є, наприклад, на Сахаліні і на Камчатці. Якщо вдасться розселити гігантські форми рослин на значній території нашої планети, то велика частина вуглекислого газу цими рослинами буде поглинатися і небезпека зараження атмосфери вуглекислотою відпаде.
* На закінчення вчитель розповідає учням про охорону природи, показує картини і звертає особливу увагу на заходи, що проводяться в тій природній зоні, в якій знаходиться школа.
Л.Яшін Колись і я не вбити не міг,
Що б ні літало над головою:
Сідав за весла - рушницю біля ніг,
Йшов в гущавину - заздалегідь зводив курок,
На жнива брав дробовик з собою.
Стріляв і шуліки, і горобця,
Чи не розбираючись - друзі? Вороги?
На ток ходжу без рушниці,
Катаюся по озеру без остроги.
Довіра птахів вмію цінувати:
Буває легко на душі, коли
Випадково вдасться життя зберегти
Пташеняті, хто впав з гнізда.
Себе самого дізнатися не можу,
Осинки в лісі даремно НЕ зрубаю,
У коренях джерельце, що скарб, бережу,
На мурашник НЕ наступлю,
-Люблю все живе,
IV Закріплення вивченого матеріалу.
- Яке значення має в житті людей ліс?
- Чому птахів називають друзями лісу?
- Яких заходів вжито в нашій країні для охорони природи?
V. Домашнє завдання: Ш § 48.
Вплив людини на природний комплекс
Вплив людини на природний комплекс 6 клас Земля на нас тоді не ображається Коли вдома відображені в росі, а у вікнах їх ромашки відображаються
Охарактеризувати природний комплекс Білого (Азовського) моря