Урок навколишнього світу по темі - великий круговорот життя

Цілі: познайомити учнів з кругообігом життя на Землі і основними ланками цього кругообігу; вчити дбайливо ставитися до природи.

устаткування:
  • презентація «Кругообіг життя» (Додаток 1)
  • схема «Кругообіг життя»
  • картки: «організми-виробники», «організми-споживачі», «організми-руйнівники»;
  • костюми героїв казки «Король Лев»: Муфаса і Сімба.

1. Організаційний момент







На екрані зображення природи, звучить спокійна музика (Додаток 1. Слайд 1).
- Хлопці, подивіться один на одного, посміхніться. Сьогодні вас чекає цікава, дружна робота і я впевнена, що ви з ним впораєтеся.
- Ми продовжимо говорити про природу, про її складових і про дбайливе ставлення до неї. (Слайди: 2-5)

Природа мила, тобі одній я послухаю,
Ти подарувала небеса і землю,
І їх помічником я буду століття від століття.
Вже тому, що я народився людиною!

2. Повторення вивченого

- Згадайте, хлопці, яка буває природа? (Жива і нежива)
- Що відноситься до неживої природи? (Вода, повітря, сонце, камені)
- Що відноситься до живої природи? (Тварини, рослини, гриби, мікроорганізми)
- У чому відмінність живої природи від неживої? (Живі істоти дихають, харчуються, розвиваються, приносять потомство, вмирають).
- Добре. Яку тему ми вивчали на минулому уроці? (В царстві грибів).
- Дайте, будь ласка, на мої запитання.
- Які бувають гриби? (Їстівні і неїстівні).
- Яке значення для лісу мають гриби?
- Як правильно збирати гриби?
- У вас було завдання приготувати повідомлення про грибах.

(До дошки виходять оповідачі).

На екрані діти бачать зображення грибів. (Слайди 6-14)

- Які гриби занесені в червону книгу, чому? (Решёточнік червоний, грифола кучерявенька, павутинник фіолетовий і інші) (Слайд 15).

Діти коротко розповідають про ці грибах.

3. Повідомлення теми і завдань уроку

- Про грибах сьогодні ми ще згадаємо, а зараз подивіться на цих героїв з казки. Ви їх дізналися? (Слайд 16)
- Вірно, це герої казки «Король Лев» Муфаса і Сімба.
- Згадайте, що сказав мудрий лев Муфаса своєму синові Сімбі, коли вони оглядали савану. Зараз ми це почуємо.

Інсценування уривка з книги «Король Лев».

Король Лев:
- Все, що ти бачиш навколо, знаходиться в дуже крихкому рівновазі. Треба поважати всі живі істоти - від плазунів мурах до мчать антилоп.
Сімба вигукнув:
- Але ж ми їмо антилоп!
Король Лев:
- Вірно. Але дай мені пояснити. Коли ми вмираємо, наші тіла перетворюються в траву. А антилопи потім їдять її. Таким чином, всі ми є частинкою великого кругообігу життя!
Король Лев мав цілковиту рацію. Кругообіг життя дійсно існує, і кожен живий організм і ми з вами є його часткою.






- Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як відбувається круговорот життя на Землі. (Слайд 17)

4. Кругообіг життя - розповідь вчителя

- Основу кругообігу життя складають три групи організмів:
1. Організми-виробники;
2. Організми-споживачі;
3. Організми-руйнівники.
(На дошці картки з написами)
- Подивіться на схему «Кругообіг Життя» (Слайд 18)

Організмами-виробниками вчені називають рослини. Так як тільки рослини здатні використовувати енергію Сонця, створювати і виробляти поживні речовини (цукор і крохмаль) з вуглекислого газу, води і неорганічних сполук (солей).

Організмами-споживачами є тварини, так як вони споживають речовини, що виробляються рослинами.

Організми-руйнівники - це бактерії і гриби. Бактерії і гриби руйнують залишки мертвих тварин і рослин. Завдяки їм залишки перегниває, а потім перегній розкладається і утворює необхідні рослинам солі.

Як бачите, представники різних царств живої природи відіграють різну роль в круговороті життя. Але кожне з цих ланок необхідно.

Величезну роль в круговороті життя грає грунт (Слайд 19). У ній накопичується перегній. З нього під дією бактерій утворюються солі. Їх використовують рослини для зростання і розвитку. Рослинами харчуються тварини.
Коли рослини і тварини вмирають, їх залишки потрапляють в грунт і під дією грибів і бактерій перетворюються на перегній. З перегною знову утворюються солі. Їх використовують інші рослини, а рослинами харчуються інші тварини.
Ось так речовини «подорожують» в природі по колу. І коло цей розірветься, якщо зникне хоча б одна ланка.

5. Робота за підручником

1) - Відкриємо підручник на сторінці 124
- Прочитаємо текст. Розглянемо малюнок.

- Назвіть основні ланки кругообігу життя. (Організми-виробники, організми-споживачі, організми-руйнівники).
- Чому рослини називають організмами-виробниками, а тварини - організмами-споживачами?
- Які організми названі організмами-руйнівниками? Яка їхня роль в круговороті життя?
- Уявіть, що на Землі зникло будь-яке з ланок кругообігу життя, наприклад рослин. Що станеться?

- Встаньте, хлопці. Пограємо в гру. Я буду називати гриби. Якщо гриб їстівний, то ви присідаєте за ним і подумки кладете його в кошик. Якщо гриб неїстівний - махає руками. (Опеньок осінній, жовчний гриб, підберезник, ложноопёнок, маслюк, бліда поганка, рижик, Вовнянка, мухомор, сироїжка).

7. Робота в зошитах

- Відкрийте зошит на сторінці 56. Прочитаємо перше завдання.
Виконайте його. Прочитайте друге завдання. Виконайте.

1) Робота в парах.

- Хлопці, зараз вам належить скласти свою модель «Коловорот життя».

(На партах: лист А-3, заздалегідь заготовлені картинки із зображенням рослин, тварин, грибів; клей).

Виступ учнів. Вони за допомогою своєї моделі розповідають про круговерті життя.

2) Виконання тесту.

- А зараз ми з вами відповімо на питання тесту. Вам потрібно вибрати правильні відповіді на питання. (На столі у кожного учня листок з тестом).
Перевірка за допомогою екрану. (Слайди 21, 22).
Оцінка своєї роботи.
- Поставте собі оцінку. Якщо все правильно - 5, 1-2 помилки - оцінка 4, 3 і більше помилок - оцінка 3.

- Хлопці, прочитаємо висновок. (Слайд 23)
Всі живі організми і грунт - учасники єдиного кругообігу життя на нашій планеті.
- Що ж треба робити для того, щоб не порушився круговорот життя? (Треба берегти і охороняти природу, садити дерева, дбати про тварин).
- Вірно, адже ми з вами теж є частиною природи і для життя нам потрібне свіже повітря, чиста вода, світло сонця. Природа радує нас своєю красою. Так давайте ж будемо природі другом! Прочитаємо «Правила друзів природи» (Слайд 24)
- І на закінчення уроку, ми з вами заспіваємо «Пісеньку друзів природи».

Звучить музика. Діти виконують пісню.

11. Домашнє завдання







Схожі статті