Способи освіти іменників

Презентація до уроку

Мета уроку: формування понять про різні способи освіти іменників.

Завдання уроку:
  • поглиблення рівня розуміння навчального матеріалу,
  • підвищення мотивації до навчально-пізнавальної діяльності,
  • створення здоров'язберігаючих середовища,
  • спонукання до встановлення конструктивних міжособистісних відносин,
  • розвиток особистісних якостей (мислення, спілкування, емоційно-чуттєвого сприйняття),
  • виховання впевненості в своїх силах, комунікативності, взаємодопомоги.

Обладнання уроку: мультимедійне обладнання, картки із завданнями для групової та диференційованої роботи, листи із зображенням «Сходи успіху».

1. Організаційний момент

2. Розвиток навчальної мотивації

1) Повторення знань, отриманих під 2 і в 3 класах.

- Прочитайте прислів'я (слайд 2) «Грамоті вчитися - завжди знадобиться!»
- Як ви її розумієте? (Відповіді дітей)
- На якому уроці можна стати грамотніше? (На уроці російської мови).
- Що потрібно робити, щоб стати грамотніше? (Вчитися)
- Прочитайте слова (на слайді 2). Мороз, морозець, паморозь. Що ви можете сказати про ці слова? (Однокореневі)
- Якою частиною мови є? Чому?
- Як ви думаєте, яке слово є початковим (головним) в цій групі? За допомогою чого утворено слово морозець. (Суфікс).
- Як називається такий спосіб словотвору? (Суфіксальний)
- Як утворено слово паморозь? (За допомогою приставки з-)
- Як називається такий спосіб? (Префіксальних).
- Подивіться на ці картинки (слайд 3 - сніг і пролісок). Що зображено? (Сніг)
- Коли сніг розтане, під нею буде перша весняна квітка. І це ... (пролісок)
- Як утворено слово? (За допомогою приставки і суфікса)
- Як називається цей спосіб творення слів? (Префіксальних-суфіксальний)
- Запишіть ці слова (сніг, пролісок)
- Якою частиною мови вони є? (Іменник)
- А який ще спосіб творення іменників вам відомий? (Додавання за допомогою сполучних голосних о та е)
- Як ви думаєте, якою ж буде тема нашого уроку? Правильно (На слайді одним помахом з'являється тема «Способи освіти іменників»).
- Складіть і запишіть складні слова, одним з коренів яких буде слово «сніг» (Снігопад, снігохід і ін.).

2) Узагальнення знань

Керівник групи бере лист із завданням, читає його своїм товаришам, всі обговорюють і виконують його.

1 група - скласти з цими словами словосполучення
2 група - скласти речення, використовуючи слова сніг, снігохід, сніговий
3 група - скласти двовірш, використовуючи слова снігопад, снігохід
4 група - підібрати іменники з коренем сніг для «малювання» зимової картинки

Доповідач групи повідомляє результат.

3. Актуалізація знань

1) Освіта іменників шляхом складання слів і сполучних голосних о та е.

1 група - згрупувати слова за однаковим корені і записати їх (при скруті користуйтеся «Тлумачного словником»)
2 група - скласти складні слова з даних слів і записати їх в 2 стовпчики: з сполучної про і з сполучної е (при скруті користуйтеся «Тлумачного словником»)
3 група - скласти складні слова з даних і підібрати з вийшов слово до схеми (при скруті користуйтеся «Тлумачного словником»)
4 група - скласти слова і записати в 2 стовпчики, додати в кожен стовпчик по 2 слова (при скруті користуйтеся «Тлумачного словником»)

Доповідачі виступають з результатами роботи.

- Яка група використовувала Тлумачний словник? Для чого? Для вирішення сумнівів також можна користуватися етимологічно словником (показую). Знайдемо в словнику слово ПОГОДА і визначимо його походження.

2) «Подорож в минуле». Знайомство з історією слова ПОГОДА (слайд 7).

4. Формування нових знань

1). Освіта слів з опорою на їх значення. Розгадування кросворду. Ключове слово «ДОДАВАННЯ».
  • дитинча лелеки;
  • спеціальна підставка для мила;
  • людина, що живе в місті;
  • маленька частинка снігу;
  • людина, виконуючий пісню;
  • пристрій, який надягають на вуха, щоб послухати музику;
  • явище природи, при якому з дерев опадає листя;
  • людина, що пересувається пішки.

- Яким способом утворені останні два слова? (Складанням з соед. Голосними)
- Багато назв транспортних засобів утворені шляхом складання слів. Назвіть, які відомі вам? (Відповіді дітей)
- А на яких літальних апаратах пересувалися відомі казкові герої? Наприклад, Баба Яга (слайд 9). (Діти перераховують).
- Прочитайте назву ще одного відомого засобу пересування (Чоботи-скороходи). Як утворено слово? Називає один предмет або кілька? А хто скаже, як це слово пишеться?

2) Введення правила написання складних слів (слайд 10)

Дефіс - маленька риска.
Зверніть увагу на послідовність слів, на їх сумісність. Чи може бути предмет зошит - ручка? Чому? (Поєднуються несумісні предмети).

3) Складання складних слів шляхом додавання цілих слів без сполучних голосних

1, 3 групи - скласти складні слова з слів упр. 5. записати, усно пояснити їх значення.
2, 4 групи - придумати і записати слова, утворені шляхом складання цілих слів без сполучної голосної по початку: крісло - ..., стіл - ..., перекотиполе - ...

4) Узагальнення отриманих знань

1 група - записати слова в два стовпчики, знайти зайві і довести. Перевірка - усно.
2 група - зі словами, утвореними складанням з сполучної голосної, скласти розповідь - історію (3-4 речення). Перевірка - усно
3 група - упр. 7 - записати слова в порядку проходження схем (схеми на картках і на дошці). Перевірка - біля дошки
4 група - пояснити, чому не може бути таких предметів: стіл - стілець, трава - папір, стеля - диван.

5. Самооцінка робіт (в зошиті) - слайд 11.

Включаю музику (початкові класи гімназії працюють по безотметочной системі, при якій діти самостійно оцінюють свою роботу в зошиті, випереджаючи оцінку вчителя)

- Яке нове знання сьогодні відкрили? Що було легким? Які труднощі виникали? Як ви думаєте, ми з вами йшли вперед або рухалися назад? А якщо цей рух зобразити на сходах, це рух вгору або вниз?
Перед вами «Драбина успіху» (слайд 12). Як ви вважаєте, на скільки ступенів ви сьогодні піднялися до свого успіху? Намалюйте сніжинку на цьому ступені.

- Урок завершено. Дякую всім за роботу (слайд 13).

Схожі статті