Сіпайлово від озера кашкадан до набережної уфімкі посеред росії - інтернет-журнал про тих, хто живе

Зима в Сіпайлово, вид з Тужіловской гори.Уфа. Фото Сергія Синенко

Від озера Кашкадан до набережної уфімкі

Сьогодні - прогулянка по Сіпайлово. Це найбільший «спальний» район міста. За своєю чисельністю і розвиненій інфраструктурі вже давно претендує на те, щоб стати самостійним міським районом. Будувати прогулянку по Сіпайлово можна по-різному, головне - побувати в двох найцікавіших його частинах - на озері Кашкадан і на набережній уфімкі. Почати прогулянку можна з боку Тужіловской гори. Центральними в Сіпайлово є вулиці Бікбов, Ю. Гагаріна і М. Рильського. Головна магістраль - вулиця Маршала Жукова. Вона має довжину 4 км, починається від вулиці Сіпайловской на Тужіловской горе, закінчується на перехресті з вулиці Сільській Богородської. О першій годині по ній проїжджає близько 4 тисяч автомобілів, в години «пік» - до 20 тисяч автомобілів.

На вулиці Маршала Жукова розташований перший речовий ринок Уфи «Сіпайловскій», який років п'ятнадцять тому був основним для більшості жителів міста.

На березі озера Кашкадан можна озирнутися, заглибитися в минуле. Місце це початок забудовуватися багатоповерхівками порівняно недавно, але має досить багате минуле. Історією цих місць займалися краєзнавці Г. Ф. і З. І. Гудкова, а також деякі інші. Район названий по імені села, розташованого в його північно-західній частині. Це невелике село багато разів переходила від одного господаря до іншого, розростаючись і п'ять разів змінюючи свої назви. Спочатку - село Гладишева (або сільце Гладишева), при зміні власника - Дурово, потім - Притулок, після нього - селище Загорний, і, нарешті, - Сіпайлово - п'яте і остаточна назва.

У 1795 р Федосья Якимівна Гладишева, вдова вахмістра Федора Дмитровича Гладишева, продала за 50 рублів свій маєток з землею і дворовими людьми в селі Гладишева на озері Ашкадан своєму племіннику, ад'ютант Оренбурзького батальйону Опанасу Даниловичу Дурову. Після цього село Гладишева стала називатися селом Дурова. За документами відомо, що в середині ХІХ ст. село Дурово називалася вже Загірне, або Притулок.

Назва села Сіпайлово (із зазначенням на більш ранні назви Загірне і Притулок) вперше зустрічається в списку населених місць Російської імперії 1870 р Самі Сіпайлово - з числа старих уфимских дворян, їх предком був Василь Лаврентійович Сипайло з «Смоленської шляхти» передмістя Мензелінскій, включений в 1681 р при воєводі П. Д. Скуратова в «Список іменний Уфимских дворян і дітей боярських».

Сталінський район Уфи, село Сіпайлово і Сіпайловское озеро на карті 1939 р

У 1840-і рр. засідателем Уфимського земського суду служив титулярний радник, а згодом колезький асесор Михайло Дмитрович Сипайло. У 1843 р після смерті своєї дружини Настасії Трифонівна Сіпайлово він отримав за заповітом 7 дворових селян в сільці Загірне (Притулок) Уфимського повіту. До 1850 він мав тут вже 10 дворових, 48 душ селян обох статей. Деякі з них відомі: Козьма Якович Сурков, Микола Васильович Черняєв, Семен Семенович Шарков, Іван Петрович Комаров.

У Михайла Дмитровича та Настасії Трифонівна Сіпайлово було дві дочки. Одна з них, колезька секретарка Олександра Михайлівна Калугіна, в сільці Загірне (Притулок) володіла 26-ма душами, в тому числі їй належали три селянських двору (20 душ) і два сімейства дворових (6 душ). Друга дочка, колезька секретарка Настасья Михайлівна Ваткеева, мала там же в 1858 р три селянських двору (Л. К. Суркова, М. В. Черняєва та С. С. Шаркова). Дочкам вони дісталися за роздільним актом 1855 р

За Сільце Загірне (Притулок) з 1844 р з'являється ще одна власниця, Тетяна Павлівна Сіпайлово. У 1850 р їй належало 58 душ обох статей, в тому числі дев'ять родин дворових (34 душі) і чотири селянських двору (24 душі), куплених раніше у різних поміщиків. Тетяна Павлівна була дружиною Дмитра Михайловича Сіпайлово по другого шлюбу. За даними краєзнавців Г. Ф. і З. І. Гудкова, село стала називатися Сіпайлово в честь її власниці - дружини колезького асесора Т. П. Сіпайлово.

Церкви в Сіпайлово ніколи не було, але по теперішній вулиці Станіславського на відстані близько ста метрів від колишньої панської садиби стояла дерев'яна каплиця і при в'їзді в село з боку Тужіловской гори стояв великий поклінний хрест.

Уфімку і східна частина Сіпайлово. Уфа. Фото Сергія Синенко

Село Сіпайлово з цього часу стала іменуватися селищем. Він був розділений на три частини під номерами: Сіпайлово 1-е, 2-е і 3-е. Безіменні вулиці отримали назви - Ватутіна, Двінська, Кисловодська, Кулундинская, Курганська, Фабрична і Шаумяна. Центральна вулиця стала вулицею Осипенко, а в 1956 р після того як місто Черніковского увійшов до складу Уфи, була перейменована на вулицю Станіславського в честь знаменитого театрального режисера.

Надземний перехід на перехресті вулиць Маршала Жукова та Королева.Уфа. Фото Сергія Синенко

До початку 1980-х рр. на місці сучасного житлового району перебувала заболочена місцевість, заливні луки і дрібні заплавні озера. У 1978 році було прийнято рішення звести тут великий житловий масив з десяти мікрорайонів з населенням від 100 до 150 тисяч чоловік. Забудова житлових кварталів південній та південно-східній частині Сіпайлово ведеться за новими проектами

Сама село Сіпайлово стояла на сухому піднесеному місці, а низина, яку передбачалося забудувати, в період повені затоплялася. Почався намив гравійно-піщаної суміші земснарядами, розчищення території та знесення старих будівель. Так, на полі поруч з Сіпайлово знаходився ділянку радгоспу «Квіти Башкирії». Там стояв Будинок квітникарів, перед яким височіла гіпсова статуя Мічуріна. У 1981 р ділянку і будова ліквідували. Берег підняли, зміцнили, болота осушили, засипали, на вийшла будівельному майданчику стали зводити типові дев'ятиповерхівки із залізобетонних блоків. З 1983 р сіпайловскіе багатоповерхівки стали заселятися.

Торгово-сервісний комплекс «Сіпайловскій» .Уфа. Фото Сергія Синенко

Покупець іграшок на ринку в Сіпайлово. Уфа. Фото Сергія Синенко

У спальному районі виник свій особливий спосіб життя. У стільникового осередку великопанельного будинку кожен відокремлений, як в камері, але, як би і на виду - звукоізоляція низька, тому сварки сусідів проходять майже прилюдно. Під'їзд загальний, але, взагалі-то, нічий - саме тому він списаний і загиджений.

Ліфти, сміттєпроводи, поштові ящики постійно піддаються вандалізму. Між сірих кам'яних коробок - убога дитячий майданчик, де п'є пиво навколишня шпана. Це теж Сіпайлово, сіпайловская архітектура, побут, спосіб життя. Навіть газета тут виходила своя - «Сіпайловская правда».

Сіпайловскіе пацани і пацанки. Уфа. Фото Сергія Синенко

Будівництво нового району збіглося з розселенням мешканців загазованого північній промзони. Так, при ліквідації екологічно неблагополучного селища Новоалександровки, багато її жителів були переселені в Сіпайлово. Переселенці з промзони зловживали алкоголем, тому сіпайловскіе будинку, куди виселяли колишніх «Новоолександрівське» до сих пір звуть «калдирьскімі» або «п'яними». Ці двори досі є для місцевої влади «головним болем».

В даний час в Сіпайлово компактно проживають близько 120 тисяч жителів (це офіційна цифра, точна набагато вище). Щоб «оживити», «облагородити» район, міським керівництвом зроблено багато. Щорічно на вулицях висаджуються біля чотирьох тисяч дерев і чагарників. В останні роки нові житлові будинки будуються за досить оригінальними проектами. Уздовж уфімкі виникла набережна - чудове місце для прогулянок і занять спортом. Очищено озеро Кашкадан, на його березі влаштований пляж і зона відпочинку.

Озеро Кашкадан. Уфа. Фото Сергія Синенко

З приводу сіпайловского озера слід сказати особливо. Воно має підковоподібна форму, мабуть, є колишній стариці уфімкі. Початковий його назва Ашкадан було забуто, і в «Списку населених місць ...» 1870 р село позначена на безіменному водоймі. За радянських часів на планах і схемах озеро іменувалося Сіпайловскім. Протягом тривалого часу воно служило місцем скидання відходів і сміття і до 1980-их рр. перетворилося в болото, де у великій кількості водилися карасі, від чого місцеві жителі часто називали його озером Карасіним. Ця водойма до 1982 р (початку забудови Сіпайлово) під час повені з'єднувався з річкою.

Різьбяр по дереву. Свято на березі озера Кашкадан.Уфа. Фото Сергія Синенко

Свято на березі озера Кашкадан.Уфа. Фото Сергія Синенко

У північно-західній частині Сіпайлово, недалеко від Уфимського м'ясоконсервного комбінату, знаходиться Лихачовська закрут річки Уфи, стара назва - Лихачовська прірва. Вона названа, за даними краєзнавця Г. Ф. Гудкова, на ім'я колезького асесора А. Ф. Лихачова, який в 1723 р купив в тутешніх місцях поселення у князя І. В. Уракова, який отримав ці землі в кінці XVI ст. Поруч з цією селом стихійно, без оформлення прав на земельні ділянки, виникло поселення, яке місцеві жителі охрестили Нахаловка. Згодом це село і сусіднє село Сіпайлово, розростаючись, злилися один з одним. Іменем асесора Лихачова названий і Лихачовський острів на річці Уфі навпроти гирла річки Шугуровкі.

Зараз він перетворився на острів з пішим переходом з боку Шакша. З місцевих визначних пам'яток можна назвати також П'яне озеро в районі Черніковского пивзаводу, яке жартома вважається самим рибним. Мешканці водойми харчуються відходами пивного виробництва.

Сіпайловская гора, вид з боку уфімкі. Фото Сергія Синенко

POSREDI.RU - ПОСЕРЕД РОСІЇ

Інтернет-журнал про тих, хто живе посеред Росії - в Башкирії, Челябінської області і Оренбуржье, Татарстані, Удмуртії, Пермському краї і Свердловській області, в областях і республіках Урало-Поволжя.

Популярні теми

Книги, теми, блог