Сергійович Лихачов «листи про доброго і прекрасному»

Тема: Дмитро Сергійович Лихачов «Листи про добре і прекрасне»


Мета. духовно-моральне виховання учнів старших класів. Урок моральності.


Запис на дошці теми уроку, епіграфи - проблеми уроку.

О, скільки нам відкриттів дивних готують просвіти дух ...

Озброюйтеся знаннями. "Знання сила". Мистецтво недоступно безсилому.

Одна з найбільших цінностей життя - поїздки по країні і чужим країнам.

Нація, яка не цінує інтелігентності, приречена на загибель.


Якщо жити тільки для себе, то від прожитого не залишиться і сліду. Якщо жити для інших, то інші збережуть те, чого служив, чому віддавав сили.


I Організаційний момент.


II Слово вчителя.

За своє життя, коротку або довгу, людина робить для себе багато відкриттів. Відкривати світ нам допомагають дивовижні люди - художники, вчені, письменники, поети. Перед вами портрети «великого громадянина» Укаїни Дмитра Сергійовича Лихачова, людини високої моральності і моралі, великого вченого, якому ніколи не була байдужа доля своєї країни. На уроці ви відкриєте для себе особистість цього великого вченого і дослідника, дізнаєтеся, що таке інтелігентність, і чому вона заставу особистого щастя людини. Що значить бути красивою людиною? Чому мистецтво недоступно безсилим? Як підготуватися до подорожі, щоб поїздка залишила незабутнє враження на все життя?

Ви познайомитеся сьогодні з дивовижною книгою академіка Лихачова, зверненої до вас, молоді люди, старшокласники - це «Листи про добре і прекрасне». Вона написана для того, щоб показати, якими моральними та етичними якостями повинен володіти духовно красива людина.

Книга вчить нас, що потрібно робити, щоб удосконалювати особистість, щоб бути цікавим оточуючим. І головні якості, на думку вченого, - честь, совість, інтелігентність.


III Основна частина уроку.

Редакція журналу «Новий світ» звернулася до вченого з такими словами: «Дорогий Дмитро Сергійович! Ваше життя - це Соловецький концтабір, це блокадний Ленінград, це боротьба за порятунок національних скарбів духу, це, нарешті, відкриття цілого материка російської літератури допетрівською пори ... Ваші скромність, коректність, працьовите подвижництво - з кращих властивостей української інтелігенції.


Довгих Вам років і продовження плідної діяльності!

Учень: «Я старий петербуржець - ленінградець. Я народився в Харкові, і там же народилися мої батьки, прабатьки. З XVIII століття предки мої жили в Харкові.

Мені з дитинства переконували, як красива Нева. Як урочистий центр Неви, як урочистий на Неві хід ладожского льоду, яку пишність надає місту голка Петропавлівської фортеці ...

Що центр Неви в самому її широкому місці гарний - годі й казати. Але чомусь це центр навіває на мене тугу. Це одне із самих сумних і тужливих місць в місті, особливо коли від Зимової канавки дивишся на Петропавловську фортецю. Серце стискається тугою. Може бути, я з дитинства чув про в'язнів фортеці, і особливе враження на мене справила в дитинстві жахлива легенда про княжну Тараканова, затопленої у своїй камері увірвалися повінню?

А які гарні в Ленінграді більш інтимні місця - особливо канали! Що може бути красивіше дивовижних куточків, що відкриваються, коли гуляєш по Мойці (наприклад, у останньої квартири Пушкіна), по каналу Грибоєдова (особливо у містка з грифонами), по Крюкову каналу (згадайте про дзвіницю, побудованої Чевакинским у «Миколи Морського»), по Фонтанці. Одне з найкрасивіших місць в Ленінграді - Нова Голландія і особливо ворота в ній Деламота (хочеться сказати «врата»), що впускають в себе канал, по якому підвозили товари на склади. Я особливо люблю канал Грибоєдова, де в суворій плануванні вулиць він робить вигин. Нагадує латинську букву «S»: подивишся вперед - канал з чудовим мостом через нього. Подивишся назад - знову той же канал. Канал вносить пожвавлення і безлад в казенний порядок вулиць, і не випадково Достоєвський зробив ці вулиці місцем дії роману «Злочин і кара». Міркування Раскольникова уявно впорядковують життя, а вона насправді тече за своїми законами. Вода в каналі тече, як життя ».

1 учень розповідає про те, як протекла життя Лихачова, залишивши такий широкий і світлий слід (повідомлення учня).

2 учень знайомить клас з «обривками спогадів Д. С. Лихачова« Дитинство з Куоккале і Достоєвським »».

І тільки після його смерті прийшло небувале суспільне визнання. В роки своєї наукової зрілості Д.С. Лихачов був гнаним і мало кому відомим вченим - древніком (так називали зневажливо вчених, що займаються давньоруською літературою). І тільки в 80 років, на схилі віку, багато дізналися про його наукової і громадської діяльності.

В юності Лихачов був політичним в'язнем Соловецького табору і зберіг не тільки пам'ять про жахи ГУЛАГу, але проніс в душі любов до Соловкам як до святого для кожного православного людини місця. Якщо ви хочете прочитати про цю сторінку життя вченого, зверніться до матеріалів стенду.

4 учень: «Ми звикли до заслуг творення, заслугах відновлення, але була заслуга інша, можливо, не менша - заслуга збереження», - писав Д.Гранін.- Вона, на жаль, завжди безіменна. Таких заслуг у Лихачова багато. Одна з них - це захист збереження Невського проспекту в Харкові, його образу, його історичної цілісності, коли група реформаторів взялася осучаснити його, перебудувати. Не випадково Лихачов ввів в обіг термін екологічна культура. Порушення природного середовища, буває, ще можна відновити, руйнування ж пам'ятників культури непоправно.

Учитель: Незадовго до народження Лихачова А.П. Чехов відправив свого брата-художнику довгий лист про вихованість, його ознаках і умовах. Закінчив лист такими словами: «Тут потрібні безперервний денний і нічний працю, вічне читання, штудіровка, воля ... Тут дорога кожна година ...» Дмитро Сергійович провів так все життя - і коли був «вченим коректором», і коли став прославленим академіком.

Якась особлива вишуканість і разом з тим дуже проста інтелігентність, вихованість, крізь в кожній рисі, кожному слові, посмішці, жесті, перш за все, вражали і полонили в ньому. І знову до книги, зверненої до молоді, - «Листи про добре і прекрасне».

Учень. Лист другий. «Молодість - все життя». Дмитро Сергійович пише: «Коли я вчився в школі, а потім в університеті, мені здавалося, що моя« доросле життя »буде в якійсь зовсім іншій обстановці, як би в іншому світі; і мене будуть оточувати зовсім інші люди. Від справжнього не залишиться нічого ... А насправді виявилося все інакше. Мої однолітки залишилися зі мною. Не всі, звичайно: багатьох забрала смерть. І все ж друзі молодості виявилися найвірнішими, звичайними. Коло знайомих зріс надзвичайно, але справжні друзі - старі. Справжні друзі купуються в молодості. Я пам'ятаю, що і у моєї матері справжні друзі залишилися тільки її подруги по гімназії. У батька друзі були його однокурсники по інституту. І скільки я ні спостерігав, відкритість і дружба поступово знижується з віком. Молодість - це час зближень. І про це слід пам'ятати і друзів берегти, бо справжня дружба дуже допомагає і в горі і в радості.

І ще. Цінуйте все хороше, що придбали в молоді роки ... Звички, виховані в молодості, зберігаються на все життя. Навички у праці - теж. Звик до роботи - і робота вічно буде доставляти радість. А як важливо це для людського щастя! Немає найнещасніші людини лінивої, вічно уникає праці, зусиль ... Хороші навички молодості полегшать життя, погані - ускладнять її та ускладнять. Хороші будуть радувати, погані не давати спати! »

Учитель. Д.С. Лихачов стверджував, що «нація, яка не цінує інтелігентність, приречена на загибель». «Людина повинна бути інтелігентний! А якщо у нього професія не вимагає інтелігентності? А якщо він не зміг отримати освіту: так склалися обставини? А якщо навколишнє середовище не дозволяє? А якщо інтелігентність зробить його «білою вороною» серед друзів, рідних?

Ні, ні і ні »- відповідає Д.Ліхачов. - Інтелігентність потрібна при всіх обставинах. Вона потрібна і для оточуючих, і для самої людини.

- Що ж для вас інтелігентність?

- Який він, інтелігентна людина?


Учитель: Звернімося до листа сьомого «Людина повинна бути інтелігентний». «І, перш за все для того, щоб жити щасливо і довго: так, довго! Бо інтелігентність дорівнює моральному здоров'ю, а здоров'я потрібно, щоб жити довго ...

У Біблії сказано: «Шануй батька свого і матір свою, і довголітній будеш на землі». Це відноситься і до цілого народу, і до окремої людини. Це мудро ...

Багато хто думає: інтелігентна людина - це той, який багато Новомосковскл, отримав гарну освіту ... багато подорожував, знає кілька мов.

А між тим, можна мати все це і бути не інтелігентним і можна нічим цим не володіти значною мірою, а бути все-таки внутрішньо інтелігентною людиною.

Інтелігентність не тільки в знаннях, а в здібностях до розуміння іншого. Вона проявляється в тисячі і тисячі дрібниць: в умінні шанобливо сперечатися, поводитися скромно за столом, в умінні непомітно (саме непомітно) допомогти іншому, берегти природу, не смітити навколо себе - недопалками або лайкою, дурними ідеями (це теж сміття, і ще який!)

Привітність і доброта роблять людину не тільки фізично здоровим, але і красивим. Так, саме красивим.

Особа людини, яке часто спотворюється злістю, стає потворним, а руху злого людини позбавлені витонченості - НЕ навмисного витонченості, а природного, яке набагато дорожче.

Будемо довголітню, як люди і як народ! А шанування батька і матері слід розуміти широко - як шанування всього нашого кращого в минулому, яке є батьком і матір'ю нашої сучасності, великої сучасності, належати до якої велике щастя ».

Учитель: У книзі «Листи про добре і прекрасне» ми знаходимо багато порад, як цінувати і розуміти мистецтво. Прочитаємо на дошці: «Озброюйтеся знаннями. «Знання - сила». Мистецтво недоступно недолугий ». Дмитро Сергійович радив: «Вихідний і найкращий учитель в розумінні мистецтва - народна творчість ... пісня, глибока за своїм змістом, дерев'яне зодчество на Півночі, селянські правила ввічливості, прекрасні українські весільні обряди, обряд прийому гостей, загальної сімейної селянської трапези, складних трудових звичаїв ... народне мистецтво вчить і є основою багатьох сучасних художніх творів ».

- Уявіть, що ви перебуваєте на виставці живопису, розглядаєте портрети. Як ви будете оцінювати їх?

- Перед вами портрети відомих письменників - А.С. Пушкіна, А.Н. Островського, портрет Сєрова «Дівчинка з персиками». Що вам особливо подобається в них?

- А якби ви розглядали портрети своїх близьких, свої портрети, що б перш за все ви оцінили в них?


Учитель: Д.С. Лихачов у листі пише: «Портрет - це витвір мистецтва. І тут важливо проникнути, крім простої схожості, в духовну суть людини ... І тут важливі краса кольору, ліній, композиції, тобто особлива графічна або мальовнича краса портрета, незалежна від краси особи, зображеного на ньому.

Те, що сказано про портретного живопису, ще в більшій мірі відноситься до пейзажної. Це теж портрети, тільки портрети природи ».

- Що ви цінуєте в пейзажі? Які пейзажі великих художників вас захоплюють?


«Так, тут теж важлива і потрібна схожість, як в портреті, але ще в більшій мірі потрібна краса живопису, вміння зрозуміти і відобразити« душу »даного місця, - так пише академік Ліхачов. - Мета у художника буває різна, часто ми її не знаємо. Якщо він ставить за мету зобразити певне місце в природі або в місті, дає певні ознаки місця, тоді відсутність схожості - великий недолік.

А якщо мета художника зобразити не просто пейзаж, а тільки фарби весни: молоду зелень берези, колір березової кори, весняний колір неба - і все це за наявними документами довільно - так, щоб краса цих весняних фарб виявилася з найбільшою повнотою.

Буває, художник висловлює свій настрій, сумне чи радісне, своє розуміння світу. Найчастіше ми цього не знаємо. Тому не всі, чого ми не розуміємо з першого погляду, потребує того, щоб ми його відкидали, відмітали.

Учитель: Друзі, вам, звичайно, відомий великий український мандрівник Пржевальський і його знамениті слова про те, що «життя прекрасне ще тому, що можна подорожувати». Д.С.Лихачев в листі шістнадцятому «Подорожуйте!» Пише: «Одна з найбільших цінностей життя - поїздки по своїй країні і по чужих країнах. При цьому остерігайтеся ділити поїздки на цікаві і нецікаві, а місця, які відвідали, на значні і незначні ... Делите поїздки на ті, до яких ви підготувалися і ті, до яких не підготувалися або підготувалися погано. Будь-яке місто, будь-яка країна, будь-яке місце, до поїздки, в які ви не підготувалися, - нецікаві і нудні. І навпаки, якщо ви знаєте історію місця, воно стає в десять разів цікавіше ».

- Що значить підготуватися до поїздки, по-вашому?


Учень: Д.С. Лихачов радить в листі «вивчити історію міста, його планування по туристичним схемами, відзначити на карті заздалегідь все місця, які потрібно відвідати, і приблизні маршрути, щоб не втрачати часу. Особливо важливі знання, набуті ще до поїздки ... Завжди цікаві враження художників - Коровіна, Бенуа, Добужинського ... Як вони вміли дивитися і бачити, а потім знімати побачене не тільки в живописі, а й у своїх записках про Париж, Венеції, Мюнхені, Харкові ... »

Учитель: І знову ми переконуємося в геніальності пушкінських рядків: «О, скільки нам відкриттів дивних готують просвіти дух ...»

Тепер розглянемо ще одну сторону поглядів Лихачова на культуру. Він був переконаний, що культура - це моральність, перш за все. У своїх роботах Лихачов встановив спадкоємність між давньоруською літературою і літературою нового часу, наприклад, військовими повістями XIII століття і толстовської «Війною і миром». «Він знайшов проникливі слова для повісті В. Распутіна« Пожежа »і сили для захисту квартири Марини Цвєтаєвої, для протесту проти скорочення гуманітарних дисциплін в школі» - писала Л.Д. Опульская, доктор філологічних наук.

Лихачов вважав, що в світі загального цинізму і хаосу у нас є порятунок - наша велика література, з неї можна і треба черпати духовну красу і багатство. У нас є наша українська мова, слово ...

«Чому закордонні політики так складно говорять?» - задавався питанням Дмитро Сергійович. Чому навіть середній європеєць або американець, у якого так люблять брати інтерв'ю, так вільний, без збентеження викладає свої думки, а у нас вУкаіни не вміють говорити навіть великі адміністратори, підприємці, політики? Але ж без вміння висловлювати свої думки і суспільно значущі ідеї неможлива демократія, розвиток економіки і культури теж неможливо. Багатство тане на очах! Відбувається страшне збіднення української мови. Дивлюся телевізор і ловлю себе на тому, що з працею розумію невиразну скоромовку юної ведучої молодіжної програми ».

Закінчимо урок ми теж листом - тільки вашої однокласниці Спіріной Анастасії.


Читання «Листи ровеснику».

Отже, дорогі хлопці, книга, з якої ви сьогодні познайомилися, допоможе вам у формуванні ваших особистісних якостей. А якщо особистість сформувалася, якщо у людини є ідеали, високі переконання, то про них, як про скелю, розбивається все найбільш негативний.

Д.С. Лихачов бачив завдання кожної людини в тому, щоб «і в великому, і в малому підвищувати рівень щастя в житті». Цьому присвячена його життя, його служіння науці і та книга, яку ви сьогодні для себе відкрили - «Листи про добре і прекрасне».

V Домашнє завдання:

Прочитати лист двадцять шосте «Про пам'яті», лист тридцятих «Про мистецтво слова і філології». Виділити головні проблеми і записати в зошит.


У шістнадцять років я, як і ти, вчуся в школі, у мене є хобі, я дивлюся ті ж фільми, слухаю ту ж музику, Новомосковський книги. Напевно, було б логічно написати тобі про якомусь сучасному кумира або про що-небудь таке, що може зацікавити і захопити моїх ровесників. Але немає. Я хочу розповісти про людину, про який ти напевно чув, але впевнена, знаєш трохи, а знати про нього потрібно якомога більше, тому що такі люди повинні ставати совістю свого часу, ідеалом, до якого хочеться прагнути - про Ліхачов Дмитро Сергійович.