Секрети імен числівників

цілі:
  1. Знайомити з видами числівників - кількісними і порядковими.
  2. Спостерігати за будовою слів цієї частини мови, працювати над правильним зміною за відмінками складних і складених числівників.
  3. Тренувати в правописі ь в числівників.
Виховні цілі:
  1. Знайомити учнів з поезією О.С.Пушкіна, розширювати кругозір, працювати над розвитком виразної мови, прищеплювати любов до поезії.
  2. Стежити за правильною поставою при роботі за комп'ютером, при листі.
устаткування:
  1. Портрет О.С.Пушкіна.
  2. Картки з текстом правил імен числівників.
  3. Конверти із завданнями.
  4. Зошити з друкованою основою з російської мови для 4 класу М.С.Соловейчік, Н.С. Кузьменко 2 частина.
  5. Підручник російської мови М.С.Соловейчік, Н.С. Кузьменко 2 частина.
  6. Цифри.

1. Організаційний момент. Діти входять в клас під музику.

Ось ми руки розвели,
Немов здивувалися,
І один одному до землі
В пояс поклонилися. (Нахилилися, випростались)
Нижче, діти, не лінуйтеся,
Вклоніться, посміхніться.
-По своїх місцях сідайте. Продзвенів вже дзвінок.
Починаємо наш урок.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми продовжимо розмову про дуже дивною і малознайомій частини мови.

Ви вже здогадалися. Правильно! Це ім'я числівник. Ми вже розкрили на минулому уроці секрети кількісних числівників, сьогодні нам належить розкрити секрети ще однієї групи числівників. Наш комп'ютерний клас перетвориться в науково-дослідну лабораторію.

Клас ділиться на групи. Кожен учень прикріплює "бейджик".
  1. Дослідники. -10ч
  2. Конструкторське бюро -10ч
  3. Провідні фахівці. - 2 ч

3. Актуалізація опорних знань.

1. Члени конструкторського бюро (хлопчики) розсідаються за машини. Вони працюють з програмою "Наставник" з російської мови. Працюють з диктантами. Диктант хлопці можуть вибрати за бажанням. Кількість перевірених диктантів залежить від працездатності кожного учня. Два провідних фахівця спостерігають, допомагають і оцінюють роботу кожного учня.

2. За столом залишаються дослідники (дівчинки). З ними працює вчитель.

Дітям пропонується дописати слова в лічилці.

Раз, два, Порахуємо
Три, ------. Дірки в сир ..

  • Надпишіть над кожним словом частину мови.
  • Яким іншим словом можна замінити перший?
  • -Слова яких частин мови зустрілися в цій лічилці?
(Дієслово. Іменник і числівник).
  • Назвіть дієслово. За якими граматичними ознаками ви це визначили?
  • Назвіть ім'я іменник. Що можна про нього сказати?
  • Назвіть імена числівники.
  • До якого розряду їх можна віднести? На яке питання вони відповідають?
  • Які секрети кількісних імен числівників ми розкрили на минулому уроці?
  • На яке питання відповідають, що позначають? (СКІЛЬКИ? КІЛЬКІСТЬ ПРЕДМЕТІВ ПРИ РАХУНКУ)
  • Рід. (Не змінюється, КРІМ ОДИН, ДВА)
  • Число. (НЕ МАЄ, КРІМ ТИСЯЧА, МІЛЬЙОН).
  • Падіж. Схиляння. (Схиляється, У СКЛАДЕНИХ кількісний числівник ЗМІНЮЄТЬСЯ КОЖНА ЧАСТИНА).
  • У реченні можуть бути підметом, додатком, обставиною.

Цар з царицею попрощався,
В путь-дорогу зібрався,
І цариця біля вікна
Села чекати його одна.

Хто написав ці рядки? (А. С. Пушкін).
  • Знайдіть числівник.
  • Назвіть розряд цього числівника.
  • Які граматичні ознаки можна визначити?

Одна (просте кількісне числівник, ж.р. в однини в І.П. в реченні є підметом).

Дев'ять місяців проходить,
З поля очей вона не зводить.

Дев'ять (просте кількісне числівник, за родами не змінюється, по числах теж, варто в І.П, в реченні є підметом).

4. Запишіть складене кількісний числівник:
  1. 150 в Т. П. - ста п'ятдесятьма десятьма,
  2. 200 в Р.П - двохсот,
  3. 500 в Т. П. - п'ятьмастами,
  4. 978 в Д.П, - девятістах сімдесяти восьми
  • Який секрет ми повинні пам'ятати, при відмінюванні кількісних імен числівників?

При відміні кількісних імен числівників, змінюється кожне слово.

У реченні поєднання кількісного числівника та іменника є одним словом. (Дві книги, три богатирі)

- Клас, В дві шеренги ставай! Рівняйсь! Струнко! Один по одному номерів розрахуйсь! Вільно!
  • Яке питання я повинна поставити, щоб дізнатися яким по порядку стоїть Коля? (Який? Або який за рахунком?).
  • Як люди назвали такі імена числівники, які позначають порядок предметів при рахунку? (Порядкові).
  • Хто здогадався, чим займатимемося на уроці? (Дослідити граматичні ознаки порядкових імен числівників).
  • Спробуємо визначити їх граматичні ознаки: рід (приклади: перший, перша, перше), число (другий, другі), відмінок (просте, складне, складене), схиляються, роль у реченні.

Закінчився перший урок - визначення.

Поміняйтеся місцями. Зі мною працюють конструктори. А дослідники займають місця за машинами і працюють з диктантами. Диктант можна вибрати будь-якої складності за бажанням.

Конструктори займають місця за столом.
  • Вам для дослідження пропонується числівник сімсот п'ятдесят два. Провідміняйте його. Виділіть закінчення.
І.П Сімсот П'ятдесятого й другого, шістдесят четвертий
Р.П. Сімсот п'ятдесят другого, шістдесят четвертого
Д.П. Сімсот п'ятьдесят другому, шістдесят четвертому
В.п. Сімсот п'ятьдесят другий (ого), шістдесят четвертий (ого)
Тощо Сімсот п'ятьдесят другим, шістдесят четвертим
П.п про Семосот п'ятдесят другого, шістдесят четвертому
  • Що помітили? (При відмінюванні порядкових імен числівників змінюється тільки одне останнє слово).

Три дівиці під вікном,
Пряли пізно ввечері.

Три (просте кількісне числівник, варто в І.П. підлягає.

Рік пройшов, як сон порожній
Цар одружився з іншою

Ось проходить вісім днів,
А від війська немає звісток.

Що за страшна картина,
Перед ним його два сина.

Властивість дзеркальце мало,
Говорити воно вміло. (В цій пропозиції немає числівника).

Підіб'ємо підсумок роботи на уроці.

Діти стають за столом по групах: дослідники і конструктори.

Дослідники (дівчинки) складають з розрізаних на частини слів пам'ятку про порядкових числівників.
Хлопчики про кількісні.
  • З якими секретами імен числівників ви познайомилися?

Що сподобалося на уроці? Яким кольором ви позначили б свій настрій? Залишився недослідженим ще один секрет імен числівників. Нам належить зайнятися цим на наступному уроці. Дякую вам за роботу.

Звучить музика. Діти виходять з класу.

Схожі статті