Садиба Алмазово - історія її розквіту і занепаду

В глибині лісового масиву за ведмежу Озерами, що в районі Щелковського шосе, знаходиться садиба Алмазово, забута зелена «венеція» роду Демидових.

Місцевість, що носить сьогодні настільки звучне ім'я, в минулому мала цілий ряд назв: Ошітково (Ашитково), Алмазово, Сергіївське та знову Алмазово. Періодично носила подвійні найменування - Сергиевское Ашитково тож, потім Сергиевское Алмазово тож.

Садиба Алмазово - історія до Демидова

Ошітково (Ашитково) - садиба Алмазово в останній чверті XVI століття і частково в XVII, в письмових джерелах характеризувалася не інакше як пусткою, місцем пустельним, рівнинним і заболочених. Більш облагороджений вигляд вона набула при родича попередніх власників - родини Єлізарова, Семене Єрофійович Алмазова, за назвою роду якого в подальшому була перейменована.

У 1707 році було зведено дерев'яну церкву преподобного Сергія Радонезького, споруда якої сприяла отриманню статусу села і нової назви - Сергиевское. У 1730 році церкву перебудували в камені.

Алмазови володіли селом до 1753 року, коли продали його представнику династії знаменитих підприємців і заводчиків Демидових, на той час вже мали дворянське звання.

Садиба Алмазово - демидівський блиск

Микита Акинфиевич Демидов, відрізняючись крутою вдачею щодо своїх селян і робітників заводів, був натурою, захопленої науками, і був покровителем світу мистецтва.

Портрет Н.А. Демидова кисті Ф.С.Рокотова

Через кілька років після покупки земель він став втілювати в життя задумане їм перебудову садиби Алмазово. В результаті застосування отриманих в численних подорожах за кордон знань і вражень він розгорнув прекрасний садибний ансамбль, вже не асоціювався з болотами і низинами. Гідротехнічна система строгих ліній каналів і проток, Малого, Великого, Бічного і лебединого ставків з островами сприяла осушенню землі.

Були розбиті регулярний (французький) і пейзажний (англійська) парки, влаштовані лабіринт, діброва, березовий сад і липова і соснова гаї, насипані штучні гірки.

Головний будинок був з усіх боків оточений водами основного каналу і з'єднувався з флігелями на його берегах містками. «Сергіївська дача» Демидових містила театр, звіринці та оранжереї. Також, в садибі було безліч теплиць: «ананасна», «вишнева», «персикова» ... Комусь у формі розташування будівель і водних артерій бачиться масонський слід.

Після смерті Микити Акінфіевіча садибу успадкував його син - Микола Микитович. Філантроп і благодійник, але не менш енергійний і заповзятливий, ніж його предки, він захоплювався театром, мав більш миролюбним характером, правда, це мало стосувалося до дружини, з якою він остаточно посварився після появи другого спадкоємця в 1812 році.

По закінченню війни з Наполеоном, Микола взявся за оновлення садиби, перебудував церква в стилі класицизму. Храм, званий найкращим творінням кріпосного архітектора Ткачова, набув свого сучасного вигляду з бароковими деталями і елементами, властивими ампіру. Пізніше, Микола Микитович дав вільну своїм кріпосного архітектора. Однак, самому Демидову так і не вдалося побачити готовий храм.

На жаль для садиби, Демидов був направлений російським посланником у Тосканське герцогство, у нього з'явилися нові проекти, і перетворення садиби зупинилося. Микола Микитович мав плани, після своєї відставки оселитися в Алмазово, але цьому не судилося здійснитися.

Садиба Алмазово - занепад

Дане місце могло стати справжнім «алмазом» в намисто інших підмосковних садиб, які оперізують Москву. Канали і містки, ставки і павільйони, парки і сади садиби сьогодні були б культурним надбанням, гордістю і окрасою сходу Московської області, якби не злочинні зневага і потурання нащадків. І це камінь не тільки в город Рад, а й дореволюційних діячів.

Розорений Сергієвський храм садиби Алмазово

Поступово храм піддався розграбуванню і прийшов в занепад. Тільки в 90-х роках силами ентузіастів храм відродився.

Красиві будівлі і розкішні сади, що були колись в цих місцях, зникли. Ставки та канали перетворилися на болота ... Наче, зла чаклунка з казки сердито змахнула чарівною паличкою, і все колишнє пишноту розтануло як дим.

Садиба Алмазово - сучасний стан

Сьогодні від садиби Алмазово вціліли лише відреставрований зовні двоповерховий флігель, що належить школі-інтернату «Довіра» для сиріт з проблемами здоров'я, пара одноповерхових будівель і відновлена ​​Сергіївська церква.

Флігель і храм Сергія Радонезького. Сучасного вигляду.

Зарослі, занедбані ставки, канали і алеї і містки парку насилу проглядаються на сучасних картах. Сліди малих форм і регулярного парку повністю стерлися, а ландшафтний парк перетворився в лісовий масив. Тільки простір Великого ставу зберігся.

Однак побувати в тих місцях варто. Помилуватися відновленим храмом, на церковному кладовищі оглянути вцілілі старовинні надгробні пам'ятники. А також, озброївшись відповідним спорядженням і зручним взуттям, стати слідопитом, відшукавши в заростях всі зазначені на схемах XIX століття канали.

Як доїхати до садиби Алмазово

На автобусі: № 362 або № 506 від станції метро «Щолківська» до зупинки «Дачі« Алмаз », далі близько 2 км пішки.

На автомобілі: рухаючись по Щелковського шосе (А-103) в сторону області, згорнути за вказівником «Соколово» на світлофорі. За дачами «Алмаз», дотримуючись правої сторони, з'їхати на вул. Центральна, потім повернути праворуч і проїхати по краю села Великі Жеребці, повз повороту на вулицю Слобідка. Далі слідувати цим шляхом до села Алмазово.

Координати GPS: 55.848327