протилежні числа

МБОУ «Шуганкінская основна загальноосвітня школа»
Муслюмовского району Республіки Татарстан

План - конспект з математики в 6 класі

по темі «Протилежні числа».

Гілемова Ельміра Файзелгілемовна,

Тема: Протилежні числа.
Мета уроку:
навчальні: ввести визначення протилежних чисел, навчити розпізнавати їх, записувати і відкладати на координатної прямої;
розвиваючі: розвиток творчої, мовної, розумової активності, використовуючи різні форми роботи;
виховні: виховання уважності, активності і наполегливості в досягненні мети, прищеплення навичок самостійної роботи.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань.

Хід уроку.
1. Оргмомент.
- Посміхніться один одному.
- Перевірте свою готовність до уроку.
Відкрийте, будь ласка, зошити і запишіть дату, класна робота, а для теми уроку залиште рядок, ви самі її сформулюєте пізніше.

2. Актуалізація опорних знань.
1. Усний рахунок. (Слайд №1)

а) Знайди помилки в прикладах (приклади показані через проектор на екрані):

720. 18 = 4 (вірно 40)

6 - 3,5 = 3,5 (вірно 2,5)

7,2. 2,4 = 0,3 (вірно 3)

2,4. 0,12 = 2 (вірно 20)

6,8 + 2,2 = 10 (вірно 9)

20 * 0,125 = 25 (вірно 2,5)
2. Дайте відповідь на питання: (Слайд №2)
1) Що таке координатна пряма?
2) Що називають координатою точки на прямій?
3) Якими числами є координати точок, розташованих:
а) праворуч від початку координат;
б) зліва від початку координат?
4) Назвіть число, що не є ні негативним, ні позитивним.

5) Яку координату має точка, розташована лівіше від нуля на 100 одиничних відрізків?

6) Яку координату має точка, розташована правіше від нуля на 18 одиничних відрізків?

(Слайд №3) Подивіться на дошку, до нас в гості прийшли дуже гарні собаки. (Рис.1) Охарактеризуйте їх, будь ласка.

• Слабкий - сильний; і т.д.

Учитель. Як називаються в українській мові ці слова?

Учитель. Які слова називаються антонімами?

Учень. Слова, протилежні за значенням.

Учитель. Якщо є верх, то є й?

- такими протилежностями наповнений наш світ.

Для кожного чи слова можна підібрати антонім?

Учитель. Що є основною мовною одиницею в будь-якій мові?

Учитель. А в математиці, що є основним об'єктом вивчення?

Учитель. А як числа відображають цей факт?

Зрозуміти це - ось наше завдання на уроці, тобто тема уроку «Протилежні числа» (слайд №4)

III. Формулювання поняття протилежного числа.

Учитель. (Слайд №5): Нехай нам треба вийти з точки і пройти шлях в 5 км (1км = 1 ед.отрезку). В яку точку ми потрапимо?

Як треба рухатися, щоб потрапити в ці точки? в протилежних напрямках

(Слайд №6): Значить, числа 5 і -5 будуть протилежними. Спробуйте сформулювати визначення, які ж числа називаються протилежними

Визначення: Два числа, що відрізняються один від одного тільки знаками, називаються протилежними.

Учитель. Відкрийте підручник на сторінці 155, переконаємося, чи правильно ми сформулювали визначення протилежних чисел? А як ви думаєте, для будь-якого чи числа можна знайти протилежне число? (З'ясовуємо, що нуль протилежний сам собі.) Таким чином, для всіх чи чисел можна знайти йому протилежне число?

IV. Властивості протилежних чисел.

Учитель. Вам пропонується завдання:

1. (слайд №7): Назвіть число, протилежне:

17; -46; 53,6; -8,2; 0.

Яке число, протилежне позитивному числу

Яке число, протилежне негативному числу?

Яке число, протилежне нулю?

Яке число, протилежне числу - 3?

Тоді можна записати: - (- 3) = 3

Яке число, протилежне числу - 6

Тоді можна записати: - (- 6) = 6

Яке число, протилежне числу - m

Тоді можна записати: - (- m) = m

- (- m) = m - запишіть в зошитах дане рівність.

Розповідь типовою ситуації на іспиті:

Професор: Чи є число -3 - негативним числом?

Професор: Якщо взяти довільне число а і перед ним поставити знак «мінус», то чи буде число -а - негативним?

Як ви думаєте, яку оцінку отримає студент і чому?

Відповідь невірний, тому що при а> 0 число буде негативним, але при а <0 число буде позитивним.

Учитель. А в житті ви зустрічалися з поняттям протилежних чисел? Який можна навести приклад, де величини виступають протилежними числами?

Учень. Борг, повернення боргу; рух в одну сторону і протилежну.

Учитель. Переходячи на математичну мову "борг" - це, яке число?

Учитель. А "повернення боргу" - це, яке число?

Учитель. Якщо борг і повернення боргу однакові, то якими числами будуть ці величини?

V. Фізкультурна хвилинка.

Учитель. Які ви всі сьогодні гарні, ошатні? Дайте-но я, на вас подивлюся в повний зріст. Встаньте будь ласка. Зобразимо одиничку. А тепер нулік. Я називаю число. Якщо воно негативне ви три рази присідаєте. Якщо воно позитивне, ви три рази підстрибуєте.

1. Виконати завдання № 926 (усно) (можна виконати цю вправу з м'ячем, відповідає той, до кого потрапляє в руки м'яч), 927 (на дошці і в зошитах), 931, 933 (а-г), 935.

2. Самостійна робота з самопроверкой. (Слайд 10)
варіант I
1) Відзначте на координатній прямій точки, координати яких 4, -2, -3,5; 1½ і точки яких протилежні цим числам.
2) Запишіть число, протилежне числу:
а) -3,18; б) 11; в 4; г) -2½; д) - 0,417.
3) Знайдіть точки - k, якщо: а) k = 9,7; б) k = - 2,1.
варіант II
1) Відзначте на координатній прямій точки, координати яких 5, -3, -4,5; 1½ і точки яких протилежні цим числам.
2) Запишіть число, протилежне числу:
а) 2,18; б) 4; о 9; г) -5½; д) - 0,029.
3) Знайдіть точки m, якщо: а) m = 9,7; б) m = - 2,1.

VII. Історичний матеріал.

Історія говорить про те, що люди довго не могли звикнути до негативних числах. Негативні числа здавалися їм незрозумілими, ними не користувалися, просто не бачили особливого сенсу. Позитивні числа довго трактували як «прибуток», а негативні - як «борг», «збиток». Лише в Стародавній Індії та Китаї здогадалися замість слів «борг в 10 юанів» писати просто «10 юанів», але малювати їх чорною тушшю.

Виникнення сучасних знаком «+» і «-» не зовсім ясно. В Італії лихварі, даючи гроші в борг, ставили перед ім'ям боржника суму боргу і рисочку, на кшталт нашого мінуса, а коли боржник повертав гроші, закреслювали її, виходило щось на зразок нашого плюса.

Сучасні знаки «+» і «-» з'явилися в Німеччині в останнє десятиліття 15 століття в книзі Видмана, яка була посібником з рахунком для купців. Купці, які торгували вином, на порожніх бочках ставили «-», який означав «спад». Якщо бочку заповнювали вином, то знак «-» перекреслює і виходив «+», який означав «прибуток».

VIII. Рефлексія діяльності.

1. Що нового ви дізналися?

2. Чого навчилися?

3. Які числа називають протилежними?

4. Навіщо потрібні протилежні числа?

5. Яке число протилежно самому собі?

6. Скільки у кожного числа існує протилежних?

IX. Домашнє завдання: (слайд №10) п.27 №№ 943 (у); 944; 945.

Схожі статті