Презентація по живому світу - зимуючі птахи - біологія, уроки

Презентація по живому світу - зимуючі птахи - біологія, уроки

Мета: 1. Повторити характерні особливості птахів, закріпити знання про зимуючих птахів нашої місцевості. 2.Познакоміть з новою зимуючою птицею - Клєстов. 3.Развівать зорове сприйняття через роботу з предметними і сюжетними картинками. 4.Воспітивать дбайливе ставлення до природи, почуття жалю, бажання прийти на допомогу. Обладнання: кросворд, ялинка з цукерками, силует птаха, слова - опори, наочність із зображенням птахів, сюжетна картинка «У годівниці», бланк тесту. олівці, програмовані завдання, аудіозапис «Ранок в лісі», індивідуальні завдання для різнорівневих груп. Хід уроку. 1.Орг. момент. - Наведемо в порядок поставу, настроїмося на роботу. Плечі опустіть, злегка ссутультесь. Раз - підняли плечі. Два - відкинули плечі назад, випрямили спинку. Три - підтягнули живіт. -Все до роботи готові. Сідайте. 2.Введеніе в тему. -Зараз у нас урок «Живого світу», ми знову будемо говорити про природу, а точніше - про представників живого світу. -Хто відноситься до представників живого світу? Для того щоб дізнатися тему уроку, вам необхідно розгадати кросворд. Якщо ви добре знаєте ознаки зими, зробити це буде нескладно.

Конспект інтегрованого уроку з предмету «Живий світ»

Клас 2 Учитель: Баранова В.В.

Тема: Зимуючі птахи.

1. Повторити характерні особливості птахів, закріпити знання про зимуючих птахів нашої місцевості.

2.Познакоміть з новою зимуючою птицею - Клєстов.

3.Развівать зорове сприйняття через роботу з предметними і сюжетними картинками.

4.Воспітивать дбайливе ставлення до природи, почуття жалю, бажання прийти на допомогу.

Обладнання: кросворд, ялинка з цукерками, силует птаха, слова - опори, наочність із зображенням птахів, сюжетна картинка «У годівниці», бланк тесту. олівці, програмовані завдання, аудіозапис «Ранок в лісі», індивідуальні завдання для різнорівневих груп.

- Наведемо в порядок поставу, настроїмося на роботу.

Плечі опустіть, злегка ссутультесь.

Раз - підняли плечі.

Два - відкинули плечі назад, випрямили спинку.

Три - підтягнули живіт.

-Всі до роботи готові. Сідайте.

-Зараз у нас урок «Живого світу», ми знову будемо говорити про природу, а точніше - про представників живого світу.

-Хто відноситься до представників живого світу?

Для того щоб дізнатися тему уроку, вам необхідно розгадати кросворд. Якщо ви добре знаєте ознаки зими, зробити це буде нескладно.

1. Взимку вона холодна і морозна. (Погода)

2. На річці лід товстий, а на калюжі ... (тонкий).

3. При перших заморозках він покриває дерева. (Іній).

4. Взимку вони сховані за хмарами. (Сонце).

5. Восени йде дощ, тому вона дощова. А зима яка? (Снігова).

Ключове слово - ПТАХ.

-Сьогодні на уроці ми будемо говорити про птахів.

1. Закріпимо знання про зовнішній вигляд, звички, їжі і місцях проживання птахів.

2. Згадаймо зимуючих птахів нашої місцевості, вивчених раніше.

3. Познайомимося з новою зимуючою птицею.

4. Поговоримо про те, чому треба допомагати птахам і як це робити.

- Наш урок проходить напередодні чудового свята - Нового року. У Новий рік всі ми любимо отримувати подарунки, тому птахи теж приготували вам солодкі подарунки - цукерки на ялинової гілці. Ви все у мене уважні, старанні, добрі, чуйні, активні, тому неодмінно кожен з вас заслужить солодкий подарунок!

3. Закріпимо знання про зовнішній вигляд, місцях проживання і про харчування птахів.

- Давайте ще раз згадаємо ті ознаки, за якими ми визначаємо птицю.

(На дошці вивішуються слова-опори).

-У птиці тулуб, покрите пір'ям, у них є голова, хвіст, лапи, а головне - у них є крила, і тому вони вміють літати.

- Де живуть птахи?

У лісі, в полі, в населених пунктах (містах, селах).

- Як називається будиночок птахів?

Гніздо, дупло, шпаківню.

- А чим харчуються птахи?

Насіння, комахи, ягоди, хлібні крихти, крупа, сало і т.п.

Гніздо, дупло, шпаківню.

Насіння, комахи, ягоди.

- Молодці! Ви мене порадували своїми знаннями.

Робота в зошиті. Тест «Так чи не так»

- А тепер ви зможете самостійно перевірити свої знання про птахів. Для цього потрібно виконати завдання: я буду називати ознаки і повадки представників живого світу, якщо це про птахів - розфарбовуєте квадрат в червоний колір, якщо про інших тварин - в синій колір.

1.Туловіще вкрите пір'ям.

3. Їх будиночок називається нора ..

4. Харчуються комахами.

- А тепер перевірте себе.

На дошці - правильний варіант відповідей.

- Хто не допустив жодної помилки, поставте собі «5», одну - «4», дві і більше - «3».


2. А тепер згадаємо зимуючих птахів нашої місцевості, про які ми говорили раніше.

На дошці виставляються картинки: снігур, синиця, ворона, горобець.

- Щоб згадати. як вони називаються, пограємо в гру «Докажи слівце».

- Я починаю чистоговорку, ви доказували останнє слово.

Іца-ица-ица - у синій шапочці ... синиця.

Вона-вона-вона - чорно-сіра ... ворона.

Їй-ей-ей - жваво скаче ... горобець.

Ірь-ірь-ірь - з червоною грудкою ... снігур.

- Назвіть всіх птахів.

- Які це птахи?

- Зимуючі птахи, тому що не бояться холодів і проводять зиму в наших краях.

- Чому снігур осторонь, а горобець, ворона і синиця в одній групі?

Ворона, горобець, синиця - птиці, які живуть в нашій місцевості цілий рік. Снігур прилітає до нас зимувати з тих країн, де настало літо, він не любить теплу погоду.

- А зараз я подивлюся, як добре ви знаєте цих птахів.

Картинки поставлені зворотною стороною і відкриваються у міру відповідей дітей.

-Якщо у пташки жовта грудка, вона яка? Жовтогруді. У якийсь птиці жовта грудка і синя шапочка? Синиця.

-Якщо у птиці червона грудка, вона яка? Червоногруда. Яка птах красногрудая? Червоногрудий снігур.

-Якщо птах кричить «каррр», що вона робить? Каркає. Яка птах каркає? Гава.

- Про яку птицю кажуть, що вона ходити не вміє, а тільки стрибає? Воробей.

Гра «День і ніч»

Динамічна пауза «Пташенята».

Пташенята летять на великих крилах - помахи руками.

Пташенята летять на маленьких крильцях - помахи кистями рук.

Клюють зернятка, п'ють з калюжки - нахили тулуба.

3. Знайомство з Клєстов.

- Сьогодні ми познайомимося з новою зимуючою птицею - називається вона шишкар.

(На дошці і на кожній парті картинка з зображенням шишкар).

- Послухайте розповідь і запам'ятайте характерні відмітні ознаки шишкар.

Шишкар - лісова співочий птах, близька родичка горобця.

Бурий колір один з оттенковкорічневого кольору. (Словникова робота).

У шишкар незвичайна форма дзьоба: дзьоб схожий на хрест або кліщі. Клести використовують дзьоб не тільки для харчування, але і для лазіння по деревах.

- дзьоб - хрест, кліщі

- чіпкі лапи, що дозволяють підвішуватися до шишками вниз головою

-короткий глибоко вирізаний хвіст.

Денна, галаслива і рухливий птах. Майже весь час проводить на деревах. Літає швидко по хвилястою траєкторії. У польоті зграйка клестов перегукується, видаючи «кеп-кеп-кеп».

Клести харчуються насінням хвойних дерев, незвичайна форма дзьоба допомагає діставати насіння з шишок. Велика кількість клестов можна зустріти в хвойних лісах (сосни та ялини).

Крім хвойних насіння клести харчуються бур'янами і насінням соняшника, і іноді комахами.

- Відкрийте зошити, виконайте наступне завдання: прочитайте пропозицію самостійно і виберіть з дужок потрібне за змістом слово, підкресліть його.

У шишкар голова (маленька, велика).

У шишкар лапи (чіпкі, слабкі, потужні).

У шишкар хвіст (довгий, короткий).

У шишкар дзьоб схожий на (молоток, кліщі, сокира).

Шишкар використовує дзьоб (для їжі, для польоту, для лазіння по деревах).

У шишкар грудка (синього, червоного, зеленого) кольору.

Шишкар видає звук ( «кар-кар», «кря-кря», «кеп-кеп»).

Клєстов можна зустріти (в поле, в місті, в лісі).

Клести харчуються (насінням шишок, ковбасою, комахами).

Учні по черзі читають по одному реченню про Клєстов.

4. Турбота про птахів.

- Давайте згадаємо уривок з оповідання «Соловей». (Читає учень).

- Чому соловей приносив людям радість? (Красиво співав).

- Давайте послухаємо, як співають птахи. (Аудіозапис «Голоси птахів»)

- Чи приємно вам було слухати спів птахів? Чому?

- Птахи своїм співом приносять людям радість, піднімають настрій, тому їх неодмінно треба берегти.

- А яку ще користь приносять птахи?

-Поїдаючи шкідливих комах, птахи приносять природі велику користь, тому що ці комахи вже не можуть пошкодити рослинам лісу, саду та городу.

- Птахи - наші друзі. Чому нашим друзям особливо важко взимку?

(Через відсутність корму взимку гине дуже багато птахів).

- Яку допомогу ми можемо взимку надати птахам?

Що за стіл серед беріз

Під відкритим небом?

Пригощає він в мороз

Птахів зерном і хлібом?

-Ми можемо зробити годівниці, розвісити їх на деревах і підгодовувати птахів.

-Який корм можна насипати в годівниці? (Хлібні крихти, крупу і т.д.)

-Можна годівниці виготовити самим з підручного матеріалу.

(Учитель демонструє різні варіанти годівниці).

Динамічна пауза «Синиця, горобець, ворона».

Учитель демонструє картинки із зображенням птахів спочатку по порядку, потім - вроздріб.

Синиця - високі стрибки.

Воробей - стрибки на зігнутих ногах.

Ворона - поворот навколо себе.

-Про кого говорили на уроці?

-Чому це птахи?

-Назви зимуючих птахів нашої місцевості.

- З якою новою птахом познайомилися?

- Назвіть її особливості.

-Чому необхідно допомагати птахам?

-Яку допомогу можна надати?

- Хлопці, ніж добрішими ми будемо ставитися до всього живого - до птахів, риб, тварин, комах - тим краще і чистіше ми будемо ставати самі; якщо ми навчимося любити живий світ і оберігати його, то неодмінно будемо любити і людини, і ніколи не скривдимо слабкого.

-І на закінчення нашого уроку Тихомирова Тамара прочитає нам вірш «Хто любить собак», а ми всі разом їй допоможемо.

6. Підведення підсумків, оцінка.

- Молодці, хлопці! Ви проявили себе саме такими, якими я представила вас на початку уроку: старанними, уважними, активними, допитливими, а головне - добрими і чуйними!

- Кожен з вас гідний цукерки з ялинової гілки - шоколадного Снігура!

- Любіть і бережіть птахів!

-Дякую за роботу!

Схожі статті