Нації і міжнаціональні відносини

НАЦІЇ ТА МІЖНАЦІОНАЛЬНІ ВІДНОСИНИ

УЧИТЕЛЬ історії та суспільствознавства

Приткова СВІТЛАНА Вячеславна

Мета уроку. поглибити і систематизувати знання учнів про історично сформовані спільнотах людей.

1.Сформіровать в учнів розуміння розмаїття спільнот людей, що живуть на Землі.

2. Ознайомити учнів з розвитком національного питання і форм міжнаціональної інтеграції в Росії.

3. Показати позитивні і негативні явища націоналізму.

3. Виробити негативне ставлення молоді до національних і міжнаціональних конфліктів. Формування толерантного ставлення молоді до людей іншої нації, релігії, поглядів.

4. Визначити основні принципи національної політики в сучасній Росії.

5. Показати учням, що Чувашія - поліетнічний і багатоконфесійний регіон.

Тип уроку - комбінований - елементи лекції, робота з підручником, евристична бесіда, виступи учнів (випереджаюче завдання), мультимедійна презентація «Міжетнічні зв'язки Чувашії».

Забезпечення уроку: підручник, словники, роздатковий матеріал, доповіді учнів, мультимедійна презентація «Міжетнічні зв'язки Чувашії».

Хід уроку: 1. - Актуалізація знань.

2. Вивчення нового матеріалу.

3. Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання.

Розвиток міжнаціональних відносин в сучасному світі.

Націоналізм. Міжнаціональні конфлікти та шляхи їх подолання.

Основні поняття уроку: нація, етнос, національна самосвідомість, національна політика, націоналізм, геноцид, толерантність.

Актуалізація знань учнів:

Учням пропонується пригадати з курсу історії визначення «Нації», «міжнаціональні відносини», «міжнаціональні конфлікти», «націоналізм», приклади з історії прояви крайнього націоналізму (фашизм, шовінізм, расизм, геноцид).

Проблема уроку. Чи існує в Росії (в Чувашії) міжнаціональні конфлікти і, які шляхи їх подолання.

Питання 1. Етнічні спільності.

Зупинимося на питанні «Етнос - його основні риси і особливості».

Етнос - історично сформована на певній території стійка сукупність людей, що володіють загальними, відносно стабільними особливостями мови, культури і психіки, а також усвідомленням своєї єдності і відмінності від інших подібних утворень.

Плем'я Народність Нація

Мова нації, Загальна історична сімейно Норми повсякденного

народності доля побутове поведінка

і духовна культура

Нація -визначення форма існування етносу, характерна для певного етапу історичного розвитку.

Нація - історично сформована спільність людей, для якої характерна спільність економічного життя, мови, території, певні риси психології, які проявляються в особливостях її культури, мистецтва і побуту.

Єдина раса Мова Релігія Звички Цінності Солідарність

Питання 2. Національна самосвідомість

Національний інтерес сукупність потреб і устремлінь народів тієї чи іншої держави в створенні необхідних для себе життєвих умов, свідомості свого суверенітету, встановлення взаємних відносин з народами інших країн.

Питання до класу. Наведіть приклади національного інтересу російських, чувашів, росіян в цілому.

Вивчаючи історію розвитку націй і народностей, виділяють такі процеси, як міжнаціональна диференціація і міжнаціональна інтеграція.

це процес роз'єднання, розділення, протистояння різних націй, етносів, народів в самих різних планах.

Це процес поступового об'єднання різних етносів, народів і націй через сфери суспільного життя.

1.Отказ від насильства і примусу.

2. Пошук згоди на основі консенсусу всіх учасників.

3. Визнання прав і свобод людини.

4. Готовність до мирного врегулювання спірних проблем.

5. Реалізація ідей гуманізму, демократії, добросусідства.

1. Гармонійне поєднання національних та интернац-ональних інтересів, знаходження оптимальних форм співвідношення національного та інтернаціонального.

2. Визнання права кожного народу на самовизначення, на утворення самостійної держави.

3. Пріоритетність прав людини над будь-якими інтересами національної суверенності і автономії.

4. Неприйняття будь-яких форм шовінізму.

1. Наявність правової держави.

2. Відмова національної меншини від сепаратизму, визнання За верховною владою всіх повноважень в обороні, ведення іноземних справ.

3. Надання компактно розселеним меншин широкої автономії і самовря-лення, права вирішення власних місцевих справ, включно з місцевими податками.

4. Визнання культурної автономії меншин, формування з центрального бюджету, викладання, мовлення на мові етнічної меншини.

5. Максимальне переміщення центру ваги прийняття владних рішень на локальний місцевий рівень.

Завдання. Вивчивши розділ «Національна політика» в параграфі 19, виписати в зошит основні принципи національної політики Уряду РФ (стор. 229-230 підручник «Людина і суспільство», § 19).

Закріплення вивченої теми.

Розмістіть етнічні спільності в порядку їх історичного розвитку:

А). народність; Б) .род; В). клан; Г). плем'я ;. Д). нація.

2. Сучасну націю можна визначити за ознаками:

А). єдина територія; Б). спільну мову; В). специфіка господарської діяльності; Г). духовну єдність; Д). кровно-родинне єдність.

3. До історично сформованим групам людей відносяться:

А). народності; Б). класи; В). держави.

Варіанти правильних відповідей (для самоперевірки):

Домашнє завдання. § 19. Терміни - вивчити. Завдання на стор. 231-232 №3, 5, 6.

про відвідування уроку суспільствознавства в 11 А класі

учитель історії - Приткова С.В.

На уроці були присутні: заступник. директора з НВР - Шевельова І.В. зам. директора по ВР - Лисікова З.М.

Час проведення уроку -

На уроці, які мали комбінований характер діяльності, застосовувалися різні методи навчання - лекція, бесіда, використовувалася робота з підручником, демонструвалася мультимедійна презентація учнів по темі «Міжетнічні зв'язки Чувашії».

Учитель чітко вибудував структуру уроку, на початку уроку була проведена активізація знань учнів з опорою наявних знань з історії; потім чітко прозвучала головна проблема уроку і були визначені завдання уроку. Учитель методично грамотно поєднував лекційну подачу матеріалу з бесідою і роботою по тесту параграфа (самостійна форма роботи учнів).

Учасники навчального процесу - учні 11А, активно брали участь в обговоренні проблемних питань, що стосуються націоналізму, руху скінхедів в Росії, висловлювали своє негативне ставлення до шовінізму, расизму і фашизму в будь-яких його проявах.

Група учнів 11А продемонструвала результат своєї роботи за проектом «Міжетнічні зв'язки Чувашії», підготовленого в рамках міського конкурсу «Світ, в якому я живу». Мультимедійна презентація відбила, що Чувашія - це поліетнічний регіон, як релігійному і культурному відношенні. Робота учнів була оцінена позитивно.

В кінці уроку для закріплення отриманих знань учням було запропоновано тест, учні могла самі перевірити свої знання за допомогою «ключа з відповідями».

Психологічний настрій уроку був позитивний, активність учнів на уроці висока. Учитель зумів з урахуванням психологічних і вікових особливостей старшокласників побудувати урок і домогтися позитивного ходу заняття.

Домашнє завдання було дано з урахуванням диференційованого підходу до учнів.

Урок заслуговує на позитивну оцінку.

Зам. директора з НВР Шевельова І.В.

Зам. директора по ВР Лисікова З.М.

Схожі документи:

НЕТРАДИЦІЙНИЙ УРОК ПО ТЕМІ «НАЦІЇ І МЕЖНАЦІОНАЛЬНИЕОТНОШЕНІЯ» з суспільствознавства В 11. нація ». Які ознаки нації. 2. Як ви можете оцінити проблему межнаціональнихотношеній. гостро стоїть проблема межнаціональнихотношеній. 3.0ценіте свої знання.

спілкування людей. Представники вітчизняної теорії націй і межнаціональнихотношеній і багато їхніх колег за кордоном. і межнаціональнихотношеній 40 Людство. Етнос. Нація 40 Психологічна основа нації 43 Специфіка межнаціональнихотношеній людей.

спілкування людей. Представники вітчизняної теорії націй і межнаціональнихотношеній і багато їхніх колег за кордоном. і межнаціональнихотношеній 40 Людство. Етнос. Нація 40 Психологічна основа нації 43 Специфіка межнаціональнихотношеній людей.

Схожі статті