Моря, які омивають Житомирський край

Мета уроку:
  • навчальна - сформувати знання про морях Житомирського краю, навчити характеризувати їх;
  • розвиваюча - розвивати логічне мислення, вміння вибудовувати причинно-наслідкові зв'язки;
  • виховує - виховання екологічної культури через усвідомлення єдності природи і людини.

Тип уроку: комбінований урок.

Провідні поняття: ресурси морів, економічна роль, екологічні проблеми морів.

I. Організаційний момент

II. Вивчення нового матеріалу

Учитель: Хлопці, сьогодні на уроці ми будемо говорити про морях, що омивають територію нашого Житомирського краю. Будь ласка, знайдіть на карті ці географічні об'єкти і назвіть їх.

Моря, які омивають Житомирський край

Відповіді учнів: Чорне море (Малюнок 1) і Азовське море (Малюнок 2).

Моря, які омивають Житомирський край

Моря, які омивають Житомирський край

Учитель: Для вивчення даної теми уроку нам необхідно згадати план, за яким дається характеристика моря. (В сильному класі учні називають пункти плану, допомагаючи вчителю.)

План характеристики моря.

1. Басейн якого океану.

2. Окраїнне або внутрішнє.

3. Берегова лінія (порізана, немає, затоки, півострова).

4. Глибини, рельєф дна.

6. Температура води (льоди).

7. Ресурси, економічне значення.

8. Екологічні проблеми.

Учитель: За цим планом ми з вами, хлопці, будемо крок за кроком заповнювати таблицю. Вона допоможе нам порівняти характеристики двох морів, Чорного і Азовського, і зробити висновки: знайти причини виникаючих питань і що випливають з них слідства.

Лід буває тільки в його північних затоках (особливість - найтепліше мореУкаіни!).

Покривається льодом повністю.

7. Ресурси, економічне значення

Тваринний світ моря бідний. Промисел: ставрида, хамса, камбала, тарань, кілька. Транспортне значення. Рекреаційний ресурс.

Унікальний водоймище по рибним запасам (оселедець, лящ, судак, сазан, осетрові та ін.). Рекреаційний ресурс.

8. Екологічні проблеми

Забруднення відходами людської діяльності (побутові і промислові стоки, скидання баластних вод).

Води Дону і Кубані використовуються для зрошення посушливих земель, що сильно скоротило приплив прісної річкової води в море. А солоної чорноморської води стало надходити більше. Все це призвело до різкого скорочення кількості риб.

Учитель задає хлопцям питання, допомагаючи вибудовувати логічний ланцюжок для знаходження відповідей (причин).

- Чим пояснюється така різниця в оцінках глибини Чорного і Азовського морів? (Азовське море розташоване на материковому шельфі => воно мілководне, а Чорне море розташоване в тектонічної западині => значні глибини.)

- Назвіть причини низької солоності вод даних морів. (Внутрішні моря і мають обмежений зв'язок з Атлантикою через складну систему проток; безліч річок приносять велику кількість прісної води.)

- Чому Азовське море на відміну від Чорного моря повністю покривається льодом? (Азовське море мілководне, розташоване на північ від щодо Чорного моря, має низьку солоність.)

Учитель просить учнів зробити висновок.

- Чорне і Азовське моря, маючи ряд певних відмінностей (глибини і рельєф дна, солоність і температура води, берегова лінія), мають такі загальні риси: вони глибоко вдаються в материк Євразія, зв'язок цих морів з Атлантичним океаном порівняно слабка і здійснюється через інші моря і протоки, у них загальні екологічні проблеми, які вимагають ефективних рішень.

- На Русі за старих часів Чорне море називали Понтійським, а також українським. Турки називали його Кара-ден-гіз, тобто негостинне чорне море.

- Через відсутність водообміну з океаном вода в Чорному морі з глибини 100-150 м містить сірководень і практично повністю млява.

- Давньоруська назва Азовського моря - Сурозьке море. "Рибним" його називали скіфи (Карагулак) і татаро-монголи (Балик-денгіз або Чабак-денгіз, тобто Лещева). У Стародавній Греції воно мало назву Меотида - годувальниця.

Учитель: Сьогодні на уроці ви, хлопці, згадали і дізналися багато нової цікавої і корисної інформації про морях, що омивають наш Житомирський край. Ці знання допоможуть вам осмислено підходити до питань природокористування та дбайливого ставлення до нашого спільного дому - планети Земля.

- Дякую за роботу, урок закінчено.

Домашнє завдання. Знайти матеріал про природоохоронних заходах, спрямованих на вирішення екологічних проблем Чорного і Азовського морів. Запропонуйте і обґрунтуйте свої шляхи вирішення даних проблем.

Схожі статті