Конспект заняття з розвитку зв'язного мовлення дітей підготовчої групи дитячого садка «казка на

Почінская Євгена
Конспект заняття з розвитку зв'язного мовлення дітей підготовчої групи дитячого садка «Казка на новий лад»

Мета: розвиток зв'язного мовлення і творчої уяви; формування у дітей навичок складання казкового тексту на основі знайомого твори.

1. Показати можливості розвитку сюжету казки при деякому його зміні (за допомогою зміни деяких рис зовнішності або характеру головного героя, введення нових героїв, чарівних предметів).

2. Закріплювати знання про структуру оповідного тексту (початок, середина, кінець).

3. Спонукати дітей використовувати в своїх творах різні зачини з казок.

4. Вчити дітей видозмінювати, комбінувати, перетворювати наявні знання, особистий досвід в ході складання оповідань.

5. Вчити дітей озаглавлювати казку.

Примітка: в процесі бесіди з дітьми педагог обов'язково звертає увагу дітей на те, що їхні відповіді повинні бути розгорнутими, повними.

I. Організаційний момент

Педагог: «Сьогодні у нас буде незвичайне заняття! Сьогодні ми будемо вчитися складати казку, але не звичайну, а казку на новий лад. Ви чули про такі казках? (Індивідуальні відповіді дітей) ».

Слова: дівчинка, ліс, квіти, бабуся, вовк (педагог поміщає картинки з казки на дошку).

Педагог: «Молодці, хлопці! Здогадалися! Це казка «Червона Шапочка». Хто написав цю казку? (Відповіді дітей) Казку «Червона Шапочка» написав Шарль Перро (показ його портрета). Сьогодні ми будемо змінювати казку «Червона Шапочка», а як ви зараз дізнаєтеся! ».

1. Бесіда (педагог задає питання, в ході яких діти згадують сюжет казки, визначають наявність структурних компонентів тексту)

1. Хто відповість на таке питання: Чому Шарль Перро назвав свою казку «Червона Шапочка»? (Педагог дає зразок початку відповіді на поставлене запитання: «Шарль Перро назвав так свою казку тому, що ... в ній головний герой Червона Шапочка»).

2. Чому все навколо дівчинку називали Червоною Шапочкою? ( «Дівчинку називали Червоною Шапочкою тому, що вона завжди і всюди була в шапці червоного кольору»).

3. Хто подарував дівчинці червону шапочку? ( «Дівчинці червону шапочку подарувала бабуся»).

4. Хто в цій казці є позитивним героєм, а хто негативним? (Індивідуальні відповіді дітей).

5. Скажіть мені, чи є в цьому творі частини? Які? ( «У казці« Червона Шапочка »є три частини: початок, середина, кінець»).

6. Чим починається ця казка, нагадайте мені? ( «Казка починається описом дівчинки, яку звали Червона Шапочка. Її так звали тому, що вона завжди носила червону шапочку. Мама цієї дівчинки спекла пиріжки і відправила доньку до бабусі»).

7. Що відбувається в середині розповіді? ( «Дівчинка зустрічає в лісі злого вовка»).

8. Що відбувається в кінці казки? ( «Вовк з'їдає бабусю і дівчинку, але їх рятують дроворуби, які вбили вовка і випустили дівчинку і бабусю з його живота»).

9. Який кінець цієї казки? Поганий чи хороший? Чому? (Індивідуальні відповіді дітей).

2. Підготовка до твору казки

Педагог: «Я пропоную змінити цю казку! А для того, щоб вийшла інша казка, ми повинні засвоїти кілька правил:

Перше правило: змінювати можна все три частини казки, або яку-небудь одну з них (або початок казки, або середину, або кінець).

Друге правило: щоб казка стала трохи іншою потрібно змінити якісь якості головного героя - можна змінити його характер (якщо він був злим - перетворити його в доброго, або змінити його зовнішні дані (наприклад, поміняти колір очей, волосся і так далі, можна змінити його одяг.

Третє правило: щоб змінити сюжет казки, можна ввести в неї нового героя (доброго чи злого).

Четверте правило: щоб змінити казку можна ввести в неї чарівний предмет.

П'яте правило: якщо ми змінили казку, значить, і назва цієї казки буде інше.

Педагог: «Ось наша Червона Шапочка. Що ви запропонуєте змінити? »(Відповіді дітей) Наведіть приклади».

Зразкові відповіді дітей: можна змінити колір шапочки і зробити її синьою, або рожевою, або іншого кольору і тоді дівчинка буде не Червоною Шапочкою, а Рожева Шапочка або Синя Шапочка. Можна зробити так, що Червона Шапочка була розумною і кмітливою дівчинкою - вона нічого не сказала вовку про бабусю.

Педагог: «А чи зміниться назва казки? (Відповіді дітей) ».

Передбачувані відповіді дітей:

«Шапка-невидимка» з казки «Коник-Горбоконик» (за допомогою неї герой може стати невидимим).

«Чарівна паличка» з казки «Попелюшка» (за допомогою такої палички можна зробити що завгодно).

«Килим-літак» з казки «Алладін» (за допомогою чудесного килима можна літати).

«Мітла» в казках про Бабу Еге (за допомогою чарівної мітли теж можна літати).

«Скатертина-самобранка» - з допомогою якої можна їсти різні смачні страви.

«Чоботи-скороходи» - чоботи, що дозволяють пересуватися з великою швидкістю (Казка «Маленький Мук»).

(Педагог схематично замальовує всіх запропонованих героїв).

3. Створення казки на новий лад

Педагог: «Хлопці, ви молодці! Засвоїли всі правила. Тепер ви зможете стати казкарями! Хто такі казкарі? ( «Казкар - це людина, яка складає казки»).

- Я так люблю складати казки, і поки ми з вами розмовляли, я на ходу склала казку. Хочете послухати мою казку на новий лад? (Згода дітей).

Педагог дає зразок складання казки, супроводжуючи її виставлянням картинок відповідно до розповіддю:

Казка «РОЗОВАЯ ШАПОЧКА»

«Жила-була дівчинка. Мати любила її без пам'яті, а бабуся ще більше. До дня народження внучки подарувала їй бабуся рожеву шапочку і килим-літак. З тих пір дівчинка всюди ходила в цієї рожевої шапочці і літала на чарівному килимі в гості до бабусі. Сусіди так про неї і говорили: - Ось Рожева Шапочка летить! Якось раз спекла мама пиріжок і сказала доньці:

- Сходи-ка, Червона Шапочка, до бабусі, віднеси їй пиріжок і горнятко масла та дізнайся, чи здорова вона.

Зібралася Червона Шапочка, взяла з собою сумочку, де у неї завжди лежав килим-літак і пішла до бабусі.

Йде вона лісом, квіти збирає, пісеньки співає, а назустріч їй - сірий Вовк.

- Куди ти йдеш. Червона Шапочка? - запитує Вовк.

- Іду до бабусі і несу їй пиріжок і горнятко масла.

- А далеко живе твоя бабуся?

- Далеко, - відповідає Червона Шапочка. - Он у тому селі, за млином, в першому будиночку з краю.

- Я теж хочу провідати твою бабусю. Я по цій дорозі піду, а ти йди по тій. Подивимося, хто з нас раніше прийде. Сказав це Вовк і побіг, що було духу.

А Рожева Шапочка дістала з сумочки килим-літак, сіла на нього, промовила чарівні слова і полетіла. Вона опинилася біля будинку бабусі раніше вовка. Зайшла вона в будинок і закрила двері. Внучка розповіла бабусі про те, що вовк теж скоро прийде її провідати і бабуся здогадалася, що задумав вовк.

Вовк прибіг слідом за дівчинкою. Cтал він стукати в двері: «Тук-тук-тук».

Бабуся і внучка вирішили не відповідати вовку, сиділи тихо-тихо. Вовк ще довго стукав у двері, але так і не домігся свого і ні з чим пішов назад в ліс.

А Рожева Шапочка і бабуся сіли пити чай з пиріжками і маслом.

Педагог: «Подивіться, хлопці! У моїй казці я змінила тільки колір шапочки і тому її назва змінилася - «Рожева Шапочка». Ще я ввела чарівний предмет - «килим-літак», за допомогою якого Червона Шапочка випередила вовка і прилетіла до бабусі швидше нього. Кінець казки вийшов хорошим і вдалим, вовк не зміг проковтнути внучку і бабусю ».

- Хто з вас бажає розповісти свою казку на новий лад?

Педагог допомагає дитині визначитися з вибором сюжету, допомагає в ході складання казкового сюжету.

Педагог: «Чим ми займалися сьогодні? ( «Ми вчилися складати казку на новий лад»).

- Що таке «казка на новий лад»? (Відповіді дітей).

- Що потрібно зробити для того, щоб в казці змінився сюжет? ( «Для того щоб змінити казку, можна ввести в неї нового героя, можна ввести в казку чарівний предмет або змінити якісь якості головного героя»).

- Чому вчить казка «Червона шапочка»? (Індивідуальні відповіді дітей).

Педагог оцінює роботу дітей на занятті.

Казка як засіб розвитку мовлення Презентація призначена для використання вихователями та вчителями-логопедами дошкільних освітніх установ. Казка - це.

Схожі статті