Клас ссавці, або звірі

Урок - подорож з елементами модульного уроку на тему

«Клас Ссавці, або Звірі.

Загони: Однопрохідні, Сумчасті, Комахоїдні, Кажани ».
Виконала Теплякова Ніна Олексіївна

учитель біології МОУ Межівська сред-

няя загальноосвітня школа

Межівського району Костромської області.

Урок - подорож з елементами модульного уроку на тему


«Клас Ссавці, або Звірі.

Загони: Однопрохідні, Сумчасті, Комахоїдні, Кажани ».


Мета уроку:
1. Показати прогресивні риси організації ссавців, що дозволили їм зайняти всі основні середовища проживання.

2. Ознайомити із загальною характеристикою загонів однопрохідних, сумчастих, комахоїдних, рукокрилих.

3. Показати необхідність охорони представників названих загонів.
Хід уроку:
Вітаю!

Сьогодні ми з вами здійснимо подорож по океану знань в країну, якої немає на карті, але з деякими жителями цієї країни ви добре знайомі, а про решту вам належить дізнатися. Що це за країна ви повинні здогадатися, відповівши на наступне питання.


Увага! Таємнича незнайомка. У мене в руках опис одного дуже цікавого істоти. Ваше завдання - здогадатися, про кого йде мова. Не поспішайте з висновками! Всі версії - після прослуховування.

Ця тварина нам добре знайоме і дуже схоже на нас. Хоча для когось порівняння з ним може здатися образливим. Серце, легені і травна система його так схожі на людські, що в перспективі можуть використовуватися для пересадки людині.

Серцеві клапани застосовуються вже сьогодні. Ці тварини, спілкуючись зі своїми побратимами, видають 23 звукові сигнали.

Дивно будова їх шкіри. Вона має здатність зіграти, її можна використовувати як перев'язувальний матеріал при опіках. Під цією унікальною пов'язкою швидше утворюється власна шкіра пацієнта. Тварини, про які піде мова, розрізняють кольори.

Як і люди, вони люблять чистоту. Їм подобається відшукувати гриби, і вони не бояться укусів змій.

Вчені відносять їх до числа самих розумних тварин. Більш того, однією їх представниці було присвоєно офіцерське звання, так як вона легко знаходила наркотики.

Отже, хто ж вона?

Ось цей симпатичний порося (учитель дістає іграшку) буде талісманом сьогоднішнього уроку. Але чому раптом сьогодні я заговорила про цю істоту?

Все правильно, нова тема. «Клас Ссавці, або Звірі».

При вивченні цієї теми закладається фундамент вивчення біології в 8-му класі, і значить, ви повинні бути дуже уважні і старанні.


- Так, в яку країну ми здійснимо подорож?

+ В країну Ссавцям, або Звірів.


Навколо, наскільки вистачить очей,

Вінець творіння - вищий клас,

Созданья процвітаючі - ссавці.
Сьогодні перший урок по темі, і мета його - саме загальне знайомство з класом ссавців.

Для першого знайомства з понад 4000 видів я вибрала всього 4 звіра. Вибрала не випадково, а з певним наміром.

Ваше завдання - його розгадати.
- Один з найкращих землероев. Дуже цікава шерсть цієї тварини: вона дуже коротка, густа, розгладжується в будь-яку сторону і змінюється до 4 разів на рік.


- Чудово орієнтується в абсолютній темряві завдяки унікальній

системі ехолокації. Вони - чудові літуни, здатні перелітати на відстань до 1000 км.

- Хто на задніх лапках скаче,

У теплій сумці сина ховає?

Хто, встаючи в повний зріст,

Спирається на хвіст?

- Голова тварини закінчується знаменитим «дзьобом», що нагадує качиний. Дзьоб покритий шкірою, багатої нервами і особливими рецепторами, чутливими до слабким електричним імпульсам. Такі імпульси виникають при русі водних безхребетних, якими він харчується.


Зробіть, будь ласка, висновок.

Що я хотіла вам показати?

+ Різноманітність середовищ існування,

чому ссавці - сама високоорганізована група хребетних,

кожна тварина відноситься до різних загонам.
(Учитель відкриває дошку, повідомляє тему і мету уроку).
Урок на тему

«Клас Ссавці, або Звірі.

Загони: Однопрохідні, Сумчасті, Комахоїдні, Кажани ».

1. Виявити прогресивні риси організації ссавців, що дозволили їм зайняти всі основні середовища проживання.

2. Ознайомитись із загальною характеристикою загонів однопрохідних, сумчастих, комахоїдних, рукокрилих.

Клас ссавців поділяється на підкласи:

1. Яйцеродні, або Первозвері. (Загін Однопрохідні).

2. Справжні звірі. (Всі інші загони, які будемо вивчати).
У шляху вас чекають несподіванки і пригоди, вам належить виконати чимало завдань.

Екіпаж, приготуватися! Подорож починається.

Членам екіпажу почати виконання завдань.
(Діти групами виконують завдання, відповіді заносять в залікову книжку,

Через 5 - 6 хвилин за сигналом вчителя пересуваються «по сонечку» для виконання наступних завдань, завдання під *** для додаткового вивчення).


Загальна характеристика класу Ссавці, або Звірі.


1. Виявити прогресивні риси організації ссавців, що дозволили їм зайняти всі основні середовища проживання.

2. Дати загальну характеристику класу Ссавці, або Звірі.


Завдання: 1. Прочитайте § 31 пункт «Загальна характеристика».
2. Гра «Біологічний тир».
55 балів - відмінно. (5).

54 - 50 - влучний стрілець (4).

49 - 40 - хороший стрілок. (3).

Менше 40 - мазило. (2).


Номер питання позначає суму набраних балів, якщо ви на нього відповісте вірно.
1. Скільки кіл кровообігу у ссавців? (1 бал).

2. Скільки камер в серці у ссавців? (2 бали).

3. У ссавців замкнута кровоносна система. Яка кровоносна система називається замкненою? (3 бали і т. Д.)

4. В яких умовах живуть ссавці?

5. Які органи чуття у ссавців досягли значного розвитку?

6. Ссавці теплокровні тварини. Які тварини називаються теплокровними?

7. Чим харчувалися предкові форми ссавців?

8. Що забезпечує кращу схоронність молодняку ​​в різноманітній обстановці?

9. Скільки хребців у шийному відділі хребта у ссавців?

10. Чи вірно твердження: «Турбота про потомство призводить до скорочення народжуваності у тварин». Доведіть свою точку зору.


3. Перевірте правильність виконання завдань. Відповіді візьміть у вчителя.
Не засмучуйтеся, якщо будете намагатися, то у вас обов'язково все вийде!
***

Завдання 1: Прочитайте четверостишья. Це допоможе вам запам'ятати загальну характеристику ссавців.


1. Знаю я ссавців

І приємних, і лякають,

Симпатичних і жахливих,

Нешкідливих і небезпечних,

Брудних і охайних,

І на людей схожих.


2. Мишки і собачки,

4.Проверьте правильність виконання завдань. Відповіді візьміть у вчителя.


Не засмучуйтеся, якщо будете намагатися, то у вас обов'язково все вийде!

1. Прочитайте статтю «Сумчасті Австралії» (стор. 174 - 176) з книги С.А. Моліс «Книга для читання по зоології».
2. Гра «Третій зайвий».

Загін Комахоїдні.
мета:

Познайомитися із загальною характеристикою загону Комахоїдні.

(За кожну правильну відповідь ви отримуєте по 2 бали).


2.1. Яким тваринам на багатьох територіях витіснений хохуля?

2.2. Назвіть представників загону Комахоїдні, для яких назва загону лише частково відображає їх поживний раціон.

2.3. Назвіть самого дрібного і найбільшого представника загону Комахоїдні?

2.4. Розгляньте малюнок 129 підручника сторінка 161. Назвіть, хто із зображених на малюнку комахоїдних мешкає в грунті.
3. Перевірте правильність виконання завдань. Відповіді візьміть у вчителя.
Не засмучуйтеся, якщо будете намагатися, то у вас обов'язково все вийде!
***

Завдання 1: Дайте загальну характеристику загону Комахоїдні.


1 варіант розповідає 2 варіанту.

2 варіант розповідає 1 варіанту.

Познайомитися із загальною характеристикою загону Кажани.


Гра «Хто більше посадить квітів».
1. Прочитайте вірш Варда Вікторії лауреата Всеросійського конкурсу «Перші кроки», випускниці нашої школи.
Дарунки літа.
Осіннім часом прекрасної,

Коли цвітуть рясно айстри,

А листопад танцює хоровод,

Земля подарунки людям роздає.

Куди не глянеш - все одні дари:

Ось ягоди, ось трави, ось гриби ...

І це все тобі дісталося, людина,

Любов до природи зберігай із століття в століття!


2. Прочитайте § 31 пункт «Загін Кажани».
3. Дайте відповідь на питання. які написані на «кольорах». Якщо ви відповісте на питання, то «квітка» посадили. (Завдання 1, 2, 3, 4, 6 стр. 80 - 81 в робочому зошиті).

(За кожну правильну відповідь отримуєте по 2 бали).


3.1. Що спільного в способі переміщення у птахів і кажанів?
3.2. Назвіть 2 підряди рукокрилих.
3.3. Який спосіб орієнтації дозволяє рукокрилих активно вести нічний спосіб життя?
3.4. Чому ми рідко зустрічаємо в природі рукокрилих, хоча вони досить широко поширені?
3.5. Розгляньте малюнки в робочому зошиті стор. 81. Підпишіть під кожним малюнком назва загону і виду, до якого належить ця тварина.

(За кожну правильну відповідь отримуєте по 1 балу, максимум 10 балів за це питання).


4. Перевірте правильність виконання завдань. Відповіді візьміть у вчителя.
Не засмучуйтеся, якщо будете намагатися, то у вас обов'язково все вийде!
***
1. Прочитайте статтю «Тварини, які бачать вухами».
(В середині уроку жителі цієї країни запрошують в кінозал, подивитися фрагмент фільму про цих дивних тварин.)
Критерії і оцінки:

90 і більше - 5 балів.

39 і менше - Вам потрібно серйозно готуватися до наступного уроку!
Гра «Супер - ромашка».
Супер - ромашка - це торжество твого розуму. Супер - ромашка - це цікава інтелектуальна гра. Спробуй випробувати свої сили.

(Питання, на які учні вже відповідали протягом уроку.)

(Хто перший піднімає руку, той відповідає. За кожну правильну відповідь в журнал ставиться «5» балів).


1. Який спосіб орієнтації дозволяє рукокрилих активно вести нічний спосіб життя?

2.Яким тваринам на багатьох територіях витіснений хохуля?

3. Які особливості життєвого циклу загону Сумчасті знайшла відображення у назві цього загону?

4.Назовите найбільшого представника загону Комахоїдні.

5. Чому першозвірі підлягають охороні?


Відповіді до гри «Супер - ромашка».
1. Ехолокація.

3. Виношування дитинчат в сумці.

4. Хохуля звичайний.

5. Чи є рідкісними тваринами. Стародавні примітивні ссавці, мають ряд ознак плазунів, від яких беруть свій початок.


Успіхів вам, хлопці! Потрібно вірити в себе і свої можливості, тоді у вас обов'язково все вийде.
Диференційоване домашнє завдання.

Сума балів за урок: «5» - немає домашнього завдання.

«4,3,2» - домашнє завдання § 31.
Я дуже рада, що ми з вами вдало повернулися з подорожі. Мені з вами було дуже цікаво.

Ми уважно поглянули на життя Ссавцям, або Звірів і побачили там чимало цікавого, чого не помітить байдужа людина, не любить природу.

І не потрібно їхати в далекі країни, щоб подивитися на дивини. Навколо нас живуть дуже цікаві тварини.

Уважно вивчайте природу, придивляйтеся до всього - і ви зумієте відкрити чимало різних таємниць природи.

У добру путь, друзі!


І до нової зустрічі!


Загальна характеристика класу Ссавці, або Звірі.
Відповіді до гри «Біологічний тир».
1. 2.


3. Замкнутої називається така кровоносна система, в якій кров тече тільки по кровоносних судинах.

4. Живуть в найрізноманітніших умовах: на поверхні землі, в грунті, в морській і прісній воді, деякі пристосувалися до польоту в повітрі.

5. Зір, слух, нюх, дотик, смак.

6. теплокровних називаються тварини у яких постійна температура тіла.

8.Винашіваніе дитинчат, живородіння, харчування молоком, турбота про потомство).

10. Так більшість тварин доживають до половозрелова віку.

А у тварин, у яких велика плодючість багато потомства гине від несприятливих умов і т. Д.
Загін Однопрохідні.
Відповіді до гри «Казка про золоту рибку».
1. Температура тіла непостійна. Відкладають яйця, які насиджують (качконіс).

Яйця покриті ороговілої шкаралупою і т. Д.


2. Ехидна.
3. Чи є рідкісними тваринами. Стародавні примітивні ссавці, мають ряд ознак плазунів, від яких беруть свій початок.
Загін Сумчасті.
Відповіді до гри «Очисти планету від сміття».
1. Розвиток дитинчат протікає в сумці.

Схожі статті