Керівництвом народного художнікаУкаіни академіка РАВ б

Вчителі початкових класів

Нікітіної Світлани Анатоліївни

КОНСПЕКТ УРОКУ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА В 1 КЛАСІ

Програма «Образотворче мистецтво і художня праця» розроблена під керівництвом народного художнікаУкаіни академіка РАО Б.Н. Неменского.
Темаіз розділу: «Живопис».

Тема уроку: «Зображати можна плямою»

Тип уроку: вивчення і первинне закріплення нового матеріалу.

Мета: намалювати зображення звірятка за допомогою плями.

Завдання: 1) навчальні:

- познайомити дітей з анімалістичні жанром живопису, з художниками-анімалістами;

  • показати учням, що зображати можна плямами;

2) розвиваючі:

- розвивати творчу уяву учнів за допомогою домальовування плями-плями до реально існуючого тварини;

- розвивати спостережливість, увагу, сприйняття;

- виховувати дбайливе ставлення до природи, тваринам;

- виховувати емоційну чуйність на твори художників-анималистов.

для вчителя. ілюстрації художників-анималистов Е.Чарушіна і Т.Мавріной до дитячих книг (перед уроками ілюстрації вішаються на дошці і закриваються шторками); зображення тварин, що розрізняються формою тіла; настільна лампа; заготовки плям-плям до казки «Про пляму» (дві однакові плями, одна з яких домальована до кошеняти); 2-3 заготовки плям різної форми; Майстер Зображення (зображення вирізане з картону); лялька Хвилинка з циферблатом в руках;

для учнів. гуашеві фарби, кисть №3, альбомний аркуш, стаканчик для води, ганчірка для рук, фломастери.

план уроку

  1. організаційна частина

  2. Пояснення нового матеріалу

  3. Физкультминутка

  4. Самостійна робота учнів

  5. Підведення підсумків уроку

Хід уроку

1. Орг. момент (2 хв)

б) Перевірка готовності до уроку

- Сьогодні на уроці нам потрібні гуашеві фарби, кисть №3, альбомний аркуш, стаканчик для води, ганчірка для рук, фломастери.

Учитель показує ляльку Хвилинку і каже:

- Увага! Перевір, дружок, чи готовий ти почати урок?

(Поки діти перевіряють наявність перерахованого, вчитель робить один оборот на годиннику ляльки Хвилини)

2. Пояснення нового матеріалу (13 хв)

- Хлопці, сьогодні Майстер Зображення запрошує нас на виставку.

Учитель розсовує шторки і на дошці з'являються ілюстрації художників-анималистов Е.Чарушіна і Т.Мавріной до дитячих книг.

- Уважно розгляньте, хто є героями зображень? (Тварини)

- Художника, який зображує тварин, називають художником-анімалістом. На нашій виставці представлені роботи художника Е. Чарушина «Ведмежата», «Кроленята» і художниці Т. Мавриною «Сірий вовк», «Ворона».

Перед художником-анімалістом стоїть завдання не тільки передати схожість з твариною, а й показати його характер, настрій, звички. Щоб анатомічно точно передати будова тіла тварини, майстер довго його вивчає. Давайте і ми повчимося спостерігати.

Учитель виставляє фотографічні зображення тварин: собака породи шнауцер, жираф, слон, бурундук, оленя, кошеня, сіра ворона, качка з каченятами (листівки).

Діти обговорюють особливості будови тіл цих тварин, наприклад: у жирафа голова на довгій шиї, тіло, чотири ноги, він схожий на підйомний кран; слон схожий на великий кубик, у нього майже немає шиї, але є величезні вуха, хобот; бурундук схожий на пухнасту смугасту рукавицю і т.д.

- Розгляньте зображення ведмежат на картині Е.Чарушіна. Якими їх зобразив художник? (Веселими, грайливими, добрими)

- Е. Чарушину так яскраво, живо, виразно вдається показати своїх персонажів завдяки техніці зображення плямами і штрихами. Придивіться, адже ведмежата - це просто кошлаті плями.

Катріни Т.Мавріной - теж зроблені за допомогою плями.

Художник-анімаліст - людина, яка любить тварин і намагається через свої картини передати частинку любові іншим людям. Він нагадує оточуючим про необхідність дбайливого ставлення до наших «братів менших».
б) Що таке пляма

-Сьогодні на уроці ми повчимося зображати звірів за допомогою плям. Але спочатку нам необхідно усвідомити: що ж таке пляма?

Послухайте історію про одне таке пляма:
Казка про пляму.

Одного разу з пензлика зірвалася велика крапля, впала на папір і розтеклася.

- Фу! - обурилася папір. - Як мене спотворює ця пляма!

- Ах, яка я нещасна, - подумала пляма. - Я не хочу нікого засмучувати.

- Не сумуй, - раптом почула вона. - Я чарівник Майстер Зображення. Я допоможу тобі!

Клякса незабаром забула, що вона була просто плямою, адже тепер вона перетворилася в ... У кого?

Розповідаючи казку, учитель показує заготовку плями. В кінці казки вчитель замінює зображення: точно така ж пляма, домалювати до кошеняти.

- Як з плями вийшов кошеня? (Майстер Зображення домалював очі, хвіст, вуса, підправив вушка)

- За допомогою якого плями вийшло зображення? (За допомогою плями)

- А зараз ми з вами вирушимо в царство тіней, де познайомимося з ще одним плямою.

Учитель затемнює приміщення, вмикає настільну лампу, направляючи її світло на світлий ділянку стіни. Складаючи пальці рук, вчитель домагається появи на стіні образу зайця, вовка, ведмедя. Учні відгадують назву тварин. Якщо дозволяє час, можна запропонувати учням спробувати зобразити тваринного тінню.

- Як називаються плями, які з'являлися на стіні? (Тінь)

- Плями бувають різні: пляма, тінь ... В тлумачному словнику сказано так: «Пляма - місце іншого забарвлення на якій-небудь поверхні, а також місце, забруднені чимось» 1.

Перш ніж приступити до практичної роботи, давайте відпочинемо.

3. Фізкультхвилинка (2 хв)

Топай, ведмедик, ляскай, ведмедик.

Присідай зі мною, братику.

Руки вгору, вперед і вниз.

Посміхайся і сідай.
4. Самостійна робота учнів (15 хв)

- Підготуйте альбомний аркуш до роботи: «зафарбуйте» пензлем з водою його середину. Потім на вологу пензлик наберіть фарбу одного кольору. Чи не промиваючи пензлика, знову наберіть на неї води, щоб фарба стікала. А тепер сміливо робіть пляму на аркуші паперу. Понаклоняться лист в різні боки, щоб пляма розпливлася (пояснення супроводжується показом). Залиште пляма сохнути.

У цей час учитель пропонує учням розглянути заготовки плям (2-3), дізнатися в них тварин. Демонструє, як домалювати пляма до тварини.

- Ваші плями готові до перетворення. Уважно вдивіться. Який звір сховався на ваших листочках?

Тим дітям, які не можуть впоратися із завданням самостійно, учитель надає індивідуальну допомогу.

5. Підведення підсумків уроку (3 хв)

а) Основні висновки по темі уроку

- Якого художника називають анімалістом? (Художника, який малює тварин)

- За допомогою чого художники-анімалісти Е Чарушин і Т. Мавріна зображують звірів? (За допомогою плям)

- Назвіть приклади плям. (Клякса, тінь)

б) Організація виставки, обговорення робіт учнів

Керівництвом народного художнікаУкаіни академіка РАВ б. Н. Неменского. Тема з розділу: «Живопис». Тема уроку: «Зображати можна плямою»

Програма розроблена під керівництвом і редакцією народного художнікаУкаіни, академіка РАВ