Історія села Мишкино і Мішкінський району

село Марі Олика 30-х років.

Мишкино, Мітряєва, Ірсаево засновані в один час, в 1709 році, приїжджими марійцями з Поволжя. П. Ерусланов в нарисі «Побут і перекази східних черемисов» (Оренбург, 1899 г.) вказує, що східні марійці вважають себе прибульцями з Казані, з Ками, Вятки і Пермського краю.

За царя Петра I подвірні податки збільшилися з 1,2 рубля до 10-14 рублів, коли кінь коштувала 2-4 рубля. Тому багато хто був змушений виїхати з насиджених місць Поволжя. Перші прибульці будували хатини без статі, без печі, будинки почали ставити від Елишевского моста. У 1722 році налічувалося 9 дворів, де проживали 30 чоловіків. У 1790 році було 40 дворів, де жили 243 людини. У 1870 році - 81 двір, 205 чоловіків, 217 жінок, всього 422 людини. У 1925 році - 130 дворів, 1930-141 двір, де - проживали 235 чоловіків, 400 жінок, всього 635 осіб, з них мари - 602, татар - 6, російських - 17. Обробляли 1409 гектарів землі. У 1934 році - 340 дворів, 1500 осіб, 1939 році - 450 дворів, 2256 чоловік.

У селі панували невігластво, безкультур'я. Чи не мали своєї писемності. Часто-були неграмотні. Більшість боліло трахомою. Перша двокласну школа відкрилася в 1877 році, де навчалися 17 учнів. Першим учителем був Андрій Байранов з Дерен Шукшан Шаранского району.

Непосильний, важка фізична праця, голод, Самоткан рвана одяг і постоли, прокопчені від диму халупки з тарганами, плач голодних і хворих дітей, стогони людей похилого віку, страшна нужда, темрява, марновірство - ось що представляла тоді з себе життя. Але були і заможні люди в Мишкино: К. Семенов, Я. Янишев, Ш. Шамикаев.

Але не можна відокремити Мишкино від життя волості, Бірського кантону (повіту), Уфімської губернії, і в цілому життя царської і радянської Росії. Все було взаємопов'язано.

В першу світову війну чоловіки з Мишкино йшли на фронт. В подальшому військовополонені поверталися з Німеччини, багато хто був в полоні.

У громадянську війну фронт проходив через Мишкино. З гармат стріляли в бік Ошкупа. У 1918 році протягом одного тижня в Мишкино стояли чеські солдати (белочехи). Вони відбирали у населення продукти і коней. Через Мишкино проходили війська командарма Фрунзе.

Очевидці розповідали, як в канаві по центральній вулиці лежав поранений молодий хлопець. Але ніхто до нього так і не підійшов, він помер від ран.

У Мишкино люди вижили, завдяки допомозі Центральної Росії. На наступний рік уродився небувалий урожай.

У 1921 році волость (ВІК) знаходилося в будівлі на розі вулиць Колгоспна та Революційна. Потім там розміщувалося правління колгоспу імені Крупської. У 20-ті роки ВІК перевели в будівлю колишнього нарсуду по вулиці Леніна. Недалеко від міліції поруч стояла будівля магазину. Навпаки - НКВД з буцегарнею. Базарна площа перебувала між будинками Салікаева і Аллаярова (де широкий провулок). За городом Аллаярова (вулиця Піонерська) перебувала початкова школа.

За нарсуд (будівля ВІК) стояв пожежний сарай. На місці будинку Алексєєва - ветеринарний пункт (Карякін), поруч - медпункт (Морозов).

Вулицями Кооперативна стояли 10 дворів, Червоноармійська - 18, Революційна - 7.

У 1930 році райвиконком знаходився в будівлі ВІК (колишня будівля нарсуду). Бібліотека і клуб розташовувалися в будівлі правління колгоспу.

3. Солдати поверталися з фронту. Агітатором в Мишкино був учитель Кідалашев. Була створена революційна солдатська організація.

4. В кінці 1917 року в Мишкино прибув петроградський робочий, більшовик товариш Лебедєв. Під його керівництвом був створений Мішкінський волосний Рада селянських і солдатських депутатів.

5. Організаторами радянської влади в Мішкінський волості були червоногвардійці Байболдо Баймурзін, Саша Сайтиев, Шаяхметов Шаміданов, робочий Лебедєв, Кадетів. Вони створили Мішкінський волосний Рада.

6. Рада займався постачанням бідноти хлібом, лісом, промисловими товарами. Тисячі возів з хлібом були спрямовані в Бирск і Уфу.

8. Під час Новотроїцького куркульського повстання в Мишкино були побиті радянські працівники Б. Баймурзін, А. Мадіяров, Ахмадеев і інші.

9. У лавах Червоної Армії хоробро билися А. Олексаша, В. Алтинбаев. Добровільно пішов на фронт І. Астраханцев. В. Алтинбаев нагороджений орденом Червоного Прапора, а в I світову війну він отримав два Георгіївських хрести.

10. У 1920-1922 роках в селі Мишкино створена споживча кооперація.

11. У 1926-1927 роках в Мишкино були організовані комуна і товариство по спільному обробітку землі. Активними організаторами були С. Сайранен, С. Янибін (д. Марій Олика). Колективізацією керували Вовком партії і волосний виконавчий комітет.

12. У 1930 році були утворені колгоспи.

І. Асман, А. Йонин, Шаяхметов, С. Салікаев (1903 року народження, член ВКП (б), 4 класи освіти, агент УНКВ) проводили велику роботу по розкуркулення та виселення заможного населення за межі району. У 1933 році була завершена колективізація. Першим головою колгоспу імені Крупської в Мишкино став Ібай Іванович Іванов, першим головою сільради в Мишкино - Салиш Сайранен, першим директором МТС - Георгій Іванович Михайлов.

15. Яметов створив комсомольську організацію в Мишкино. Комсомольці-активісти того часу - Аймас Яніев, Байгази Асман 1916 року народження. Комсомольці П. Л. Новиков, А. Н. Изергина (біблітекарь), І. Іргубаев, І. Мінілбаев, Ш. Шамшиев зіграли величезну роль у створенні колгоспів.

16. П. Корольов і А. Ситін по комсомольській путівці їздили на будівництво Мурманського суднобудівного заводу.

17. А. Бикбулатов, Б. Байдуганов, Б. Бикбулатов, І. Акбулдін, М. Абдракіпов, С. Зайнуллин брали участь в будівництві залізниці.

18. Велику допомогу місцевим організаціям надали послані партією 25-ти тисячники. У Мишкино прибув Купцов, в Накаряково - Попов, в Новотроїцьке - Щергін, Чураева - Бєлобородов.

20. У 1932-1937 роках район змагався з Калтасінскім районом.

(Дані взяті з протоколів сесій Мішкінський райвиконкому. Далі буде).

З особистого архіву В. Аймурзіна.

Історія села Мишкино і Мішкінський району

Знайшли помилку? Виділіть текст з помилкою і натисніть Ctrl + Enter. щоб повідомити нам про неї.

Село Марій Олика Мішкінський району
Село Марій Олика Мішкінський району була розташована в двох кілометрах від села Мишкино в мальовничому місці на березі річки Великий Іняк. Село утворена в 1925 році переселенцями з інших сіл (Ірсаево, Мітряєва, Акбулатова, Мишкино і т.д.). У 30-ті роки в селі налічувалося до 36 господарств. Земля була дуже родючою.

Село Урьяди Мішкінський району: минуле і сьогодення
На лівому березі звивистої річки бірь розташована не дуже велика, але напрочуд гарна село. Її назва (у перекладі з татарської мови: ур-підйом, висота, яги- сторона) пов'язано як раз з місцем розташування, тобто - верхня сторона від річки.

У карти Мішкінський району: село Елишево
Село Елишево існує близько 245 років. Першими поселенцями були, згідно з легендою, Їли і Азамат. Від великої потреби покинули вони рідні місця. Не витримавши жорстокого гніту, мріючи про кращу долю, пробиралися вони по глухих лісових стежках з боку Вятки.

У карти Мішкінський району: село Татарбаево раніше називалося Іняк
Дорога з Елишево піднімається вгору пагорбом. З його вершини зліва видно верхівки дерев, а потім погляду відкривається село, що потопає в зелені тополь. Це - Татарбаево, що розташувалося на берегах річки Іняк.

У карти Мішкінський району: село Мишкино
У 100 кілометрах на північ від Уфи, в 35 кілометрах на північний схід від Бірськ, на тракту Бирск-Караідель розташоване село Мишкино, наш районний центр. За східній стороні села з півночі на південь протікає мілководна річка Малий Іняк, ще далі на схід, в 2 кілометрах - Великий Іняк. Розташоване наше село на краю Уфимського плато. Висота над рівнем моря становить 154 метра. Грунт подзолистая, глиниста.

Коментарі до новини: