Історія Чебоксар базарна і хлібна площі

Базарна і хлібна площі

Найбільшим жвавим місцем був рівнинний п'ятачок в розвилці річок Чебоксаркі і Кайбулкі. Місце було оточено пагорбами і примикали до них вулицями та провулками. Під час зливових дощів і підйому паводкових вод потоки грязьовий рідини переповнювали Чебоксарку і Кайбулку і заливали цю площадьv Незважаючи на це, чебоксарцев цілком влаштовувало місцезнаходження ринку. Звідси можна було швидко дістатися до будь-якого кінця міста. Вийдеш з дому - і за якісь лічені хвилини ти вже на базарі, в людський гущі, в торгових рядах.

Не дарма за старих часів базари розташовувалися в центрі міст. Вони виконували не лише торгові функції. На їх території або поблизу від них розміщувалися службові, присутні будівлі та осередки культури того часу. Так було і в Чебоксарах. На Базарній площі стояли три церкви - Покровська. Успенська і Різдвяна - зимова та літня, дворянське зібрання, міське управління, земство, судові установи.

На планах міста один тисяча вісімсот двадцять дев'ять і 1873 років місце, зайняте ринком, називалося Міський площею. Назва Базарній, мабуть, закріпилося в кінці XIX століття. В перепису вулиць і будівель 1884 року площа під такою назвою не значиться. Зате є Хлібна і Покровська площі, М'ясний і Обжорний ряди.

На порозі XX століття Чебоксарський базар розширився: на просторій Базарній площі відкривалися, нові торговельні заклади; купці і торговці з новим будівництвом вийшли за межі ринку, свої торгові точки відкривали в житлових масивах і безпосередньо при своїх домоволодіннях.

У 1909 році були відкриті 174 торгові точки, в їх числі 70 - при змішаній торгівлі. На другому місці - продовольчі, закусочні і "забігайлівки". У тому ж году'появляются 12 хлібних крамниць, 9 пивних, дві горілчані, ресторан і трактир. Розширюється торгівля мануфактурою і колоніальними товарами. На початку XX століття утворився торговельний ряд з кам'яними двоповерховими магазинами. Будуються добротні, з претензією на архітектурно збагачені, споруди. Найбільш жваві місця на магістральній вулиці міста займають Дряблови, Ігумнова, Віегіни, Иевлева, Геронтьеви.

У Чебоксарах базари бували два рази в тиждень - по понеділках і п'ятницях. У торгова справа залучені тридцять купців другої гільдії і 180 дрібних торговців. До них ставилися і кустарі. Вони працювали в поодинці або об'єднувалися в групи. Таких груп в місті налічувалося 111, а працюють в них - 228 майстрів, 65 учнів і 37 вільнонайманих. У 1910 році в складі ремісничих закладів значилося 15 булочних, 5 кравецьких, 4 шевських, стільки ж столярних, 5 теслярських н малярних. Були пічники, Шубніков і бондарі. Кустарі і селянські умільці виготовляли меблі, предмети побуту та домашнє начиння. Славилися Плетені меблі, кошики, довбані туеса, бочки і діжки, розписні скрині. На останні був великий попит в чувашских селах. Замість долбленого Qyn ^ e скрині були місцем зберігання дівочих посаги. Жителі сіл приносили для продажу предме- (ТИ, плетені з лика і мочала. На базарі торгували обозними (виробами: колесами, тарантасами, плетеними з лози та лози [черемхи, кошиками для бричок, дугами. Лимарі виносили про-; шиті в три ряди з кручених ремінців шлеи, вуздечки.; Все ж в Чебоксарах переважної торгівлею була хлібна. Близько Покровської церкви на базарі відводиться спеціальне місце для торгівлі зерном і борошном. у народі воно називалося Хлібній площею. Тут будуються комори і комори. Купці і деякі міщани закуповують селян хліб і складають його в комори в очікуванні неврожайного року, коли зерно подорожчає і принесе великий прибуток. Такий вже закон ринку. Кому слізно, кому весело.

Від урожаю зернових залежала торгівля всіма іншими товарами. В урожайний рік селянин пощастить на ринок зерно, крупу і борошно, заріже домашню худобу, продасть м'ясо, молоко, масло. На виручені гроші придбає міські товари, пріоденет дружину і дітей. He забуде і себе. Змінить вікову крисаню на хутряну шапку, купить чоботи, які буде носити за річними свят. Інший мужик розщедриться і придбає швейну машину, самовар, столовий посуд: фарфоровий чайник, тарілки з обідком, металеві ложки. Все це складе в ящик до приходу дорогих гостей, а сам буде користуватися гончарним посудом, долбленой дерев'яної миски, нефарбованої ложкою. Ех, були б гроші! За товаром справа не стане: купці зазивають покупців, пропонують товари українські та заморські!

Незважаючи на видиме благополуччя, торгівля свідчила про те, що відбувається занепад внаслідок застою в розвитку промислів в місті і повіті. Скорочувалася кількість сторонніх купців, покупцями залишалося тільки місцеве населення, навіть хліб втрачав оптовика. У Чебоксарах зерном на вивезення торгували три купця. Потіснили хлібну торгівлю великі міста, залізниця стала поперек сезонному річковому транспорту. Незважаючи на удаваний підйом [життєвий рівень селян падав. Про це пишеться в річному економічному огляді міської управи. Зниження товарообігу позначається на бюджеті міста. Наприклад, залишок бюджетних коштів від 1909 року склав лише 595 руб: 62 коп. Прихід за 1910 рік - 31292 руб. 13 копійок. Витрата - 31789 руб. 28 копійок. Залишок на 1911 рік всього 88 рублів 47 копійок!

Але особливого розквіту ринок досяг в роки непу. Заповзятливі ділки діяли оперативно і товари завозили здалеку. На відкритих дощатих прилавках, під тентами, в ларьках і крамничках лежали промислові та продовольчі товари. Було що вибирати модницям, гурманам. З возів продавали привізні фрукти. Місцеві садівники вагами не користувалися: продавали відрами, кошиками. Не бракувало в рибі і її продуктах: червоно-Рибиця, белорибіца, червона і чорна ікра. Місцеві рибалки пропонували сазанів, лящів, стерлядь. Воблу привозили в Фурманов. Нерозпродані розвозили по селах. На противагу непманів і дрібним торговцям починали діяти кооперативи. Міцніла державна торгівля. Май тільки гроші. А грошей-то якраз і не вистачало, адже ще сильна була безробіття, що залишилася від минулого.

Базарна площа, перейменована в Червону, як і в минулі роки, залишалася невпорядкованою, потопала в бруду і пилу. З тих пір, як Стаханов стали столицею Чувашії, неодноразово ставилося питання про перенесення торгових рядів в інше місце. Так в 1930 році виник Зелений базар, який проіснував аж до 1980 року. Цей "новий" базар від старого відрізнявся більшою впорядкованістю: площа вимощено каменем, місцями вкрита асфальтом, були oдостроени два критих павільйону, ряд кіосків і крамниць. Зелений Щбезар був за Чебоксаркон біля підніжжя Західного косогору. Західній ^ кордоном ринку була вулиця Свердлова, північній - Чебоксарка, | до> жной - вулиця Леніна (Нижегородська). Торгівля худобою, птицею,; мохом, соломою, сіном відбувалася на вулиці Заводській. Тут завжди лежав шар гною.

Знову чебоксарци почали нарікати, що базар засмічує центр [города, і знову були неодноразові спроби винести його на околицю Ггорода. Він переносився на місце майбутнього будівництва Будинку Рад, на Грязевскую стрілку - і кожен раз невдало: населення не відвідувало нові місця.

Нарешті, новий ринок, як Центральний, закріпився на стику вулиць Гагаріна і Усадского. В кінці сімдесятих і у вісімдесяті роки були побудовані критий павільйон з підсобними приміщеннями. Залишилося побудувати готель для іногородніх приїжджих. Проект запозичений як повторення Житомирського ринку. Як завжди буває, буркотуни спочатку незадоволені широким розмахом. Життя підтвердило їх недалекоглядність. Ринок став тісним. Довелося добудувати новий павільйон і ряд ларьків і кіосків. У той же час в північно-західному і Новоюжном районах організовані два ринки. Крім повсякденного базару в Чебоксарах функціонувала щорічний ярмарок. Ярмарок - від німецького Jahrmarkt, що буквально означає "річний ринок". Місцем проведення ярмарків спочатку були великі міста, де були надійні комори (склади) для тривалого зберігання товарів від злодіїв .і розбійників. У більш пізні часи ярмарки з'являються в сільській місцевості. Зазвичай вони пристосовувалися до церковних (престольним) свят. В Європі ярмарки зародилися в раннє середньовіччя, вУкаіни найбільшого поширення набули в XVI столітті. Найбільш древньої ярмарком вважалася Арск (поблизу Казані), відома ще з середини XIII століття. У зв'язку з грабежами українських купців татарами князь Василь III заборонив поїздки на цей ярмарок і заснував в Васі'ль-Сурсько (1524 г.) нову ярмарок, яка пізніше була переведена поблизу до Макарьевская монастирю, а звідти в 1817 році - в Львів.

У Чебоксарах ярмарки швидше за все почали діяти 'тоді, коли в Чуваському краї встановилися стабільні зв'язки з місцевим населенням і місто стало приймати гостей з навколишніх регіонів з товарами, призначеними для обміну та продажу. Найімовірніше, цей процес проходив в XVII-XVIII століттях. Стаханов тоді були великим торговим опорним пунктом східної частини Московської держави.

У інвентаризаційного опису міських будівель і домоволодінь Чебоксар 1884 значиться Базарна і Ярмаркова площі. Оціночна вартість комплексу об'єктів забудови названих площ така: Базарна коштувала 1000 рублів, Ярмаркова - 300.

На плані 1908 року Ярмаркова площа перебувала на місці нинішньої площі Леніна. Логічно припустити, що на Ярмарковій площі капітальні споруди "не зводилися, так як торжища проводилися один раз в РІД.

Що було привезено і продано на цьому ярмарку? Мануфактура займала перше місце серед інших товарів. Вартість виставлених на продаж товарів становила 53700 рублів. Але місцеве населення, чуваші і сусідні черемиси (марійці), носили полотняні білизна, домоткані сіряки і чапани. З цієї причини мануфактура не знайшла тут попиту. За сім днів було реалізовано товару за все на 5200 рублів. У конкуренції з мануфактурою перебували старе поношена білизна і одяг. Збут склав 300 рублів, т. Е. 85 відсотків від привезеного товару. Найбідніша частина населення, очевидно, сподівалася ганчір'я і поношений одяг використовувати на пошиття і перелицювання. Можливо, лахмітники закуповували такий товар для перепродажу папероробної фабрикам. На Чебоксарської ярмарку нижегородські майстри ножескобяних виробів і шорні справи (виготовлення кінської упряжі), місцеві купці та умільці розпродали більше половини свого товару - на 700 рублів. Зате весело було казанські миловари. Їхня продукція теж користувалася попитом: реалізовано товару на 700 рублів.

Цікаво порівняти ярмарок 1910 року зі ярмарком 1915 року. Перша імперіалістична війна негативно позначилася на товарообігу. Привоз товарів скоротився вдвічі, реалізація склала 10405 рублів. Помітні зміни відбулися в асортименті розпроданих товарів. Наприклад, мануфактури продано на 4580 рублів, взуття - на 820, бакалійних - 700. Мило продано в чотири рази менше, тільки на 240 рублів. Не було попиту на іграшки (було не до них), їх продано всього на 95 рублів.

Місце проведення ярмарків змінювалося. В кінці двадцятих років вони проводилися на косогорі за майбутнім Будинком Рад, на Красній площі, на Грязевской стрілкою (поблизу села Будайка), про це говорять збереглися до наших днів назви: Ярмаркова площа, Базарна вулиця.

В основному ярмарки проходили в весняно-літній час, в кращу пору року. До них готувалися як до свята. Намагалися оновити небагатий гардероб, адже ярмарки служили місцем зустрічей. Літні з'їжджалися, щоб згадати минуле, дізнатися про своїх знайомих. Молодь сходилася, щоб придбати щось нове з одягу, познайомитися один з одним, щоб вивідати собі наречену. Існував (навіть термін "ярмарок наречених". Яка дівчина не мріяла зустріти тут свого судженого або познайомитися з хлопцем, який предло-! Жив би їй покататися на каруселі. Найбідніший або скупий в цей день розщедрюватися на частування своєї дівчини пряниками, карамеллю або льодяниками .

Жодна ярмарок не обходилась без каруселей. Організатори заздалегідь оповіщали народ, скільки буде каруселей та гойдалок. Хлопці-гармоністи важливо походжав зі своїми заливистим гармошками. Шуміли, гуляли, співали, танцювали, водили хороводи.

В роки громадянської війни ярмарків не було. Вони поновилися в роки непу, а на початку тридцятих були скасовані. Знову стали проводитися в післявоєнні роки, головним чином в сільській місцевості. Останнім часом відбувається трансформація ярмарків. Все більше бере верх оптова торгівля. Проводяться галузеві, міжрайонні, міжобласні ярмарки, на яких полягають торгові угоди, укладаються угоди і договору на реалізацію товарів. Очевидно, ця форма відповідно до перебудовою народного господарства отримає найбільше поширення.