Фанатський сектор - хокейний словник 2

Снаряди військово-промислового комплексу:

Шайба - спортивний снаряд для гри в хокей з шайбою. Являє собою диск з вулканізованої гуми, товщиною 2,54 см (1 дюйм), діаметром 7,62 см (3 дюйми) і вагою 156-170 грам.

Ключка - спортивний снаряд для гри в хокей з шайбою, який використовується для кидків, пасів і ведення шайби. Являє собою довгий тонкий держак - шафт - з плоским розширенням в одному кінці - крюком. Розміри ключки значно різняться, оскільки вони повинні відповідати всім перевагам гравця, відповідати його зростом і вагою. Виготовляється переважно з карбону або дерева.

Ковзани - спортивний інвентар для гри в хокей з шайбою, який являє собою сукупність черевик і прикріплюється до них системі лез. Хокейні ковзани призначені захищати стопу і гомілку від травм, попадання шайби і при цьому забезпечувати комфорт.

Екіпірування хокеїста - спеціалізований одяг хокеїста, що включає в себе: шолом, краги, нагрудник, налокітники, щитки, шорти, ковзани, раковину, спеціальне білизна, гамаші та рейтузи, захист горла і ігровий светр.

Шолом - елемент екіпіровки хокеїста, призначений для захисту голови. Для захисту особи використовуються, що прикріплюються до шолома: металева маска; візор - спеціальний прозорий пластиковий щиток; комбінована маска, що складається з візору і металевої сітки.

Краги - хокейні рукавички, що захищають кисті рук, кистьові суглоби і нижню частину передпліч гравця при ударах ключкою по руках, попаданнях шайби, і в інших подібних випадках.

Нагрудник (Панцир) - елемент екіпіровки хокеїста, що забезпечує захист спини, грудної клітки, хребта і плечей.

Налокітники - елемент екіпіровки, призначений для захисту ліктьового суглоба хокеїста.

Щітки - частина екіпіровки, що захищає колінний суглоб і гомілку хокеїста

Хокейні шорти - частина екіпіровки, призначена для запобігання травмуванню стегон, куприка, попереку і хребта хокеїста при падіннях, зіткненнях, попаданнях шайби і в інших випадках.

Раковина (Ракушка) - пластикове пристосування, що захищає пахову область від різних пошкоджень.

Капа - пристосування з гнучкої пластмаси, що надягається на зуби з метою захисту від різних пошкоджень, як пошкодження щелепи, зубів, струсу мозку.

Блокер (Блін) - рукавичка голкіпера, призначена для відображення кидків шайби тильною стороною кисті, в якій знаходиться ключка.

Пастка - рукавичка голкіпера, призначена для лову й фіксації шайби.

Светр (Джерсі, Сітка) - складова верхня частина хокейної форми гравця. Одягається поверх хокейної екіпіровки і призначений для позначення приналежності хокеїста до команди і розпізнавання окремого гравця за номером і прізвищем.

Хокейний матч - ігровий час, що складається з трьох періодів по 20 хвилин чистого часу, а також перерв між періодами, які зазвичай складають 15-17 хвилин. У разі нічийного результату після закінчення матчу можливе призначення овертайму і / або серії буллітів. Необхідність овертайму і буллітів, а також їх тривалість обговорюються окремо в регламенті турніру.

Хокейний майданчик - поверхня льоду, обмежена бортами, що є місцем проведення матчів з хокею. Максимальний допустимий розмір площадки 61 х 30 метрів, мінімальний - 56 х 26 метрів

Борт - спеціальне огородження хокейного майданчика. Висота бортів, що оточували майданчик по периметру, над рівнем льоду становить 102-122 сантиметрів. Над бортами майданчики по всьому периметру розташовані прозорі загороджувальні щити, зроблені з безпечного ударостійкого скла.

Зона - певна лініями розмітки частина майданчика. Розрізняються зона оборони (зона біля своїх воріт), зона атаки (у чужих воріт), середня зона (нейтральна зона, що знаходиться між зонами атаки і оборони кожної команди)

П'ятак - особливі зони вкидання радіусом 4,5 метра, центр яких розташований в 6 метрах від воріт.

Вуса - зони, що знаходяться з боків п'ятаків. Вважаються одними з найбільш забійних точок для кидка.

Слот - область хокейного майданчика, розташована навпроти воріт від вусів до синьої лінії.

Голкіпер (Воротар) - гравець, обов'язком якого є виключно захист воріт.

Ворота - конструкція прямокутної форми розміром 1,83 х 1,22 метрів, куди направляють шайбу.

Площа воріт - спеціальна зона розташована перед воротами і пофарбована в блакитний колір. Якщо в момент взяття воріт гравець атакуючої команди навмисне перебував в площі воріт або тримав там свою ключку, то взяття воріт не зараховується.

Гол (Взяття воріт) - потрапляння шайби в ворота, при якому шайба повністю перетинає лінію воріт і не було зафіксовано порушення правил.

Дубль - два забиті голи, одним гравцем, в одному матчі.

Хет-трик - три забиті голи, одним гравцем, в одному матчі.

Хет-трик Горді Хоу - неофіційна назва особливого виду хет-трику, коли гравець протягом одного матчу закидає шайбу, робить гольову передачу і бере участь в бійці.

Класичний хет-трик - три голи, забитих одним гравцем протягом одного періоду; або три поспіль забитих шайби одним гравцем.

Покер - чотири забиті голи, одним гравцем, в одному матчі.

Автогол - гол, забитий гравцем у власні ворота.

Гольовий пас - передача шайби від одного або двох гравців однієї команди, в результаті якої був забитий гол. Якщо шайба торкнулася гравця суперника, то гольовий пас не зараховується.

Очко - умовна нагорода, яку дають гравцеві, закинув шайбу в ворота супротивників або віддав гольову передачу.

Показник корисності (Плюс-мінус) - характеристика гравця, що відображає співвідношення закинутих або пропущених командою шайб, коли той чи інший гравець перебував на льоду. Цей показник може обчислюватися як в окремій грі, так і в сумі всіх ігор за сезон. До воротарям не застосовується.

Час на льоду (Айс-тайм) - показник, що відображає час проведений безпосередньо на льоду конкретним хокеїстом.

Сухий матч (шатаут, "Сухар", Гра на "0") - матч, записується статистику воротаря, якщо той протягом всієї гри успішно відбивав всі атаки команди-суперника і не пропустив жодної шайби у свої ворота.

Арбітр (Суддя) - володіє спеціальними вміннями і повноваженнями учасник хокейного матчу. Права і обов'язки судді визначаються правилами турніру. Арбітри підрозділяються на суддів в поле (на льоду) і суддів в бригаді (за межами льоду).

Вкидання - введення шайби в гру, на початку матчу або після зупинки гри. З моменту вкидання починається відлік врмемені матчу.

Поза грою (Офсайд) - виникає в тому випадку, коли обидва коника атакуючого гравця перетнуть синю лінюю (в зоні атаки) до того, як це зробить шайба. При цьому, якщо синю лінію перетнула тільки ключка, або гравець заїхав за синю лінію тільки одним коником - порушення немає і можна продовжувати грати.

Проброс - кидок шайби гравцем зі своєї частини поля, коли шайба перетинає червону лінію біля воріт противника, не зачепивши нікого з гравців. Після проброса шайбу вкидають в зоні прокинув команди.

Пас через дві лінії - хокейний атавізм, суть якого полягає в тому, що не можна віддавати пас таким чином, щоб шайба перетинала синю і центральну лінії. Більшість ліг скасував це правило близько 10 років тому.

Порушення - недотримання правил гри в хокей з шайбою. Карається різними штрафами у вигляді видалення або штрафного кидка. Штрафи за різні порушення прописані в правилах гри в хокей.

Гра в більшості / меншості - чисельну перевагу, або навпаки меншість, команди, коли гравець однієї з команд за порушення правил видаляється з майданчика.

Овертайм - додатковий час, який виділяється суддями після закінчення трьох періодів по 20 хвилин при рівному рахунку для виявлення переможця і триває до першої закинутої шайби. Тривалість овертайму визначається правилами.

Буліт - штрафний кидок шайби. Буліти бувають як післяматчовими, так і ігровими. Післяматчеві можуть призначатися для виявлення переможця по закінченню основного і додаткового ігрового часу. Ігровий буліт призначається тоді, коли було скоєно порушення правил, проти гравця, який вийшов один на один з воротарем, і завдяки порушенню був позбавлений можливості забити гол.

Тайм-аут - перерва в хокеї з шайбою, назначяемий на прохання однієї з команд. Кожній команді дозволено взяти один 30-секундний тайм-аут протягом основного або додаткового часу.

Тактичні та технічні елементи гри:

Атака - дії команди, спрямовані на закидання шайби в ворота противника. Атака починається, коли команда відбирає шайбу, і закінчується з втратою шайби, або взяттям воріт.

Захист - дії команди, спрямовані на захист своїх воріт. Дії в захисті починаються коли команда втрачає шайбу, і закінчуються з відбором шайби, або взяттям воріт.

Кидок - загальна назва для дії в хокеї з шайбою, результатом якого є рух останньої в тому чи іншому напрямку під дією удару ключкою.

Клацання (Слепшот) - різновид кидка шайби, особливістю якого є замах ключки і її удар об лід перед шайбою. Завдяки цьому удару, ключка злегка прогинається перед ударом, а гак ковзає 3-5 см по поверхні льоду перед тим, як досягає ребра шайби. Таким чином, швидкість шайби буде вищою, оскільки на шайбу діє швидкість руху гака, маса хокеїста, а також сила пружності ключки.

Кистьовий кидок - найпоширеніший і найбільш точний кидок в хокеї. Виконується внутрішньою стороною крюка за рахунок зусиль, докладених хокеїстом до ключки через кисть "нижній" руки.

Кидок з незручної руки - різновид кидка, при якому удар по шайбі наноситься за допомогою зовнішнього боку гака. Вважається одним з найбільш технічно складних видів кидка.

Ван-таймер (Кидок в один дотик) - різновид кидка в хокеї з шайбою, при якому гравець б'є по воротах без підготовки і без обробки шайби в один дотик по ковзної шайбі. Імовірність закинути шайбу при такому кидку дуже висока.

Пас - важлива складова частина дій гравця, в ході якої шайба переправляється від гравця з шайбою партнеру.

Обведення - ігровий прийом, який спрямований на обігрування противника в конкретної ігрової ситуації. Обведення забезпечується пересуванням на ковзанах, веденням шайби, а також облудними діями.

Фінт - руху хокеїста, спрямовані на введення противника в оману і обігрування в конкретної ігрової ситуації.

Спін-о-рама (Вертушка) - дуже ефективний, але технічно складний фінт, пов'язаний з різким розворотом гравця з шайбою на 360 градусів.

Силовий прийом (Хіт) - фізичні дії, спрямовані на відбір шайби у противника.

Млин (Хіп Чек) - хіт, що проводиться шляхом прийому противника на стегно.

Відбір шайби - перехід шайби від гравця однієї команди до гравця іншої. Відбувається різними способами: за допомогою відібрання шайби ключкою, силових прийомів, перехоплень.

Пресинг - обмеження дій суперника шляхом застосування блокувань або силових прийомів.

Техніко-тактичні дії - будь-які дії гравця, що впливають на хід гри. Наприклад: обведення, передачі, кидки, відбори шайби.

Щільність гри - кількість техніко-тактичних дій на майданчику в хвилину.

Розстановка - положення гравців один до одного в рамках системи ведення гри

Гра в відкат - пасивні оборонні дії команди. При грі в відкат гравці команди, що обороняється відкочуються назад в оборону, слабо прессингують суперника, а відбір шайби відбувається, в основному, в зоні оборони.

Форчекінг - активні оборонні дії команди. Форчекінг має на увазі активну боротьбу за шайбу і щільний пресинг супротивника в зоні атаки.

Чеккер - гравець контратакуючого плану. Спеціалізується на активному веденні силової боротьби на льоду, відборі шайби у суперника, форчекінге, вбиванні меншини.

Тафгай - гравець хокейної команди, основним завданням якого є залякування супротивника, кулачні єдиноборства, "вимкнення" з гри найбільш небезпечних форвардів команди-суперника і захист найцінніших гравців своєї команди.

Домосід - захисник оборонного плану

Бий-біжи - тактика гри в атаці. Особливістю тактики "бий-біжи" є вкидання шайби форвардом в зону атаки з середньої зони, після якого партнери нападника виробляють різке прискорення з метою обігнати захисників суперника у боротьбі за шайбу.

Сейв - відбитий або блокований воротарем кидок шайби.

Стійка (стендап) - перший в історії стиль гри воротаря. Заснований на "вертикальному" перекривання воріт - відображення кидків безпосередньо зі стійки. Дозволяє надійно перекривати верхню частину воріт.

Батерфляй - досить новий стиль гри воротаря. Заснований на "горизонтальному" перекривання воріт - обидва щитка воротаря лежать на льоду. Ефективний для закривання нижньої частини воріт.

Гібрид (Полубаттерфляй) - щось середнє між стилями "стійка" і "батерфляй". Заснований на "діагональному" перекривання воріт - тільки одна нога перекриває нижній кут воріт.

Сидіти на банці - безвилазно знаходитися в запасі.

Полірувати банку - вкрай рідко виходити на лід в четвертому ланці. Всякий, прикотив зі зміни, спонукає такого гравця то вправо, то вліво.

Відкривати хвіртку - "сидіти на банці" для воротаря.

Котити по рейках - грати занадто примітивно, нехитро. Гравця, який так діє, називають трамваєм.

Скінчилися рейки - хокеїста зупинили або притиснули до борту суперники.

Пройти по борту - прослизнути уздовж борта, обійшовши суперника за рахунок сили і швидкості.

Окаянщікі - гравці з правим хватом ключки.

Паровозик - залишення шайби партнеру, який рухається за спиною віддає.

Карусель - численні залишення шайби партнерам в зоні суперника. Проводиться в ході однієї комбінації. Партнери рухаються по колу.

Запустити метелика - зробити невдалий, несильний кидок, коли шайба летить шкереберть або скаче по льоду.

Пустити метелика - пропустити подібну перекидатися шайбу.

Парашут - перекидання шайби через противника.

Навантажити п'ятак - постійно атакувати, лізти на ворота, багато кидати.

Скинути рукавички (Дати в п'ятак) - влаштувати бійку.

Підняти на вила - зачепити суперника ключкою знизу вгору.

Потрапити в будиночок - забити гол воротареві між ніг.

Потрапити в дев'ятку - закинути шайбу у верхній кут воріт.

Покарати суддю - нібито випадково штовхнути арбітра або потрапити в нього шайбою.

Відвезти суперника - відвернути на себе увагу противника.

Зашнурувати мізки - фінтами і обведенням змусити суперника опустити голову, задивитися на шайбу, розгубитися.

Наповнювати пляшечки - грати в команді другорядну роль, виконувати функції адміністратора.

Дивитися кіно - суддя перевіряє по телемонітора, перетнула чи шайба лінію воріт.

Піти в буфет - втратити ворота для воротаря.

Заїхати на трибуни - захопитися атакою, забігти занадто далеко.