Чому треба вмиватися

Тема "Чому треба вмиватися".

Мета уроку: закріплювати теоретичні знання і вміння учнів щодо дотримання особистої гігієни, прищеплювати навички обережного спілкування з приладдям для особистої гігієни, виховувати прагнення до чистоти.







1. Організаційний момент

2. Постановка теми уроку

У. Хлопці, зараз я прочитаю вам вірш, а ви спробуйте здогадатися, про кого в ньому йдеться.

Всі собаки знають Ваню і гарчать здалеку.
Він обходиться без лазні, він відвик від гребінця,
Ніколи в його кишені носового немає хустки.
Тротуар йому не потрібен! Розстебнулася комір,
За канавах і по калюжах він крокує навпростець!
Він портфель нести не хоче, -по землі його волочить.
Сповз ремінь на лівий бік, з штанини виламаний жмут.
Мені, зізнатися, незрозуміло -що він зробив? Де він був?
Як на лобі виникли плями? Хто він - цей учень?

- А ви здогадалися про те, як можна назвати цього учня?

Д. Нечупара, бруднуля.

У. Правильно. Що треба робити, щоб не стати схожим на Ваню з вірша?

Д. Мити руки, вмиватися, митися, чистити і прати одяг, розчісуватися.

У. Молодці! Саме про правила особистої гігієни ми будемо говорити на уроці. Відкрийте підручники на сторінці 64 і прочитайте тему сьогоднішнього уроку.

Д. Чому треба вмиватися.

Учитель записує тему на дошці.

3.Знакомство з новим матеріалом

У. Перед початком уроку в наш клас передали лист. Давайте його розкриємо.

Учитель розкриває конверт і читає лист дітям.

Дорогі наші діти!

Я пишу вам листа!
Я прошу вас: мийте частіше ваші вуха і обличчя.
Все равно какой водою! Кип'яченої, ключовий,
З річки иль з колодязя, або просто дощової.
Потрібно митися неодмінно вранці, ввечері і вдень,
Перед кожною едою, після сну і перед сном!
Тріть губкою і мочалкою, потерпіть - не біда!
І чорнило, і варення змиють мило і вода.
Дорогі мої діти, дуже, дуже вас прошу,
Мийтеся частіше, мийтеся чистіше, я грязнуль не переношу.
Чи не подам руки Грязнулі, не поїду в гості до них!
Сам я миюся дуже часто.
До побачення…

Д. Корній Іванович Чуковський.

Учитель розкриває книгу Чуковського на тій сторінці, де зображений Мойдодир.

У. Чи хочете ви, щоб Мойдодир прийшов до нас в гості?

У. Тоді давайте згадаємо, як треба за собою стежити, щоб про вас не сказали як про героя твору Чуковського.

Ах, ти бридкий, ах ти брудний,
Неумитий порося!
Ти чорніше сажотруса,
Помилуйся на себе:
У тебе на шиї вакса,
У тебе під носом ляпка,
У тебе такі руки,
Що втекли навіть штани.

- Прочитайте прислів'я, записану на дошці.

Д. Чистота запорука здоров'я.

У. Як ви розумієте сенс цього прислів'я?

Вислуховуються відповіді дітей.

- Що треба робити, щоб бути чистим?

Д. Умиватися, митися, міняти одяг.

У. У яких випадках треба мити руки?

Д. Прийшовши з вулиці.

- Якщо ми чимось забруднили руки.

У. Спробуємо сформулювати правила, які вам необхідно запам'ятати.

Ви можете гуляти і грати скільки завгодно, бруднити руки, але потім ретельно вимити їх з милом.

Необхідно мити руки перед відвідуванням туалету, а потім - ще раз, вийшовши з нього.

Не забувайте мити руки перед їжею.

Вимийте руки після їжі, якщо пальці забруднилися чимось липким або жирним, інакше ви залишите сліди на стінах, меблях, одязі.

Помийте руки перед сном.

В результаті обговорення складається пам'ятка. Приблизний текст правілсоставлен учителем заздалегідь і на уроці лунає учням.

- Візьміть текст пам'ятки і вклейте його будинку в робочий зошит. Прочитайте п'яте правило.

Діти виконують завдання.







- Якщо ви не будете мити руки перед сном, то вранці, можливо, хтось із вас скаже, як герой Чуковського:

Ковдра втекло, полетіла простирадло,
І подушка, як жаба, поскакала від мене.

Але не тільки це. Якщо ви ляжете в ліжко з брудними руками і заснете, то можете і самі не помітити, як уві сні засунете брудний палець в рот або потрете очі. Якщо потерти брудними руками очі, то вони можуть запалитися від потрапили частинок бруду. Це захворювання називається кон'юнктивіт.

Учитель записує на дошці новий термін.

- Що може статися, якщо не вмиватися і не мити руки? Прочитаємо про це в підручнику на сторінках 64 - 66.

Діти читають текст.

- Навіщо треба мити руки і вмиватися?

Д. Щоб не хворіти, так як на шкірі і під нігтями скупчуються мікроби.

У. Послухайте ще один вірш, а потім я задам вам питання.

Два підготовлених учня читають вірш.

Жив на світі хлопчик дивний.
Прокидався вранці,
І попереду біг, хутчіш в ванну
Вмиватися. Я не брешу.
Руки мив чогось милом
І особа мочалкою тер.
На руках всі пальці змив він,
Щоки в дірках досі.

Синові мама заборонила
Вмиватися вранці,
Прибрала подалі мило,
Перекрила у ванній кран.
Хлопчик цей був упертий,
Маму слухати не хотів.
Вмивався вранці він
І, звичайно, захворів.
Тут до нього покликали різних
Найкращих докторів,
І діагноз був такий:
Якщо хлопчик буде брудним,
Буде він завжди здоровий.

У. Чи можна захворіти від чистоти?

Д. Вірш жартівливе. Його треба послухати, а зробити навпаки. Ми вже стикалися з такими "шкідливими" порадами.

У. Молодці! А тепер трошки відпочинемо.

5. Практична робота

У. Для того, щоб виконати таке завдання, вам треба відгадати загадки і назвати друзів Мойдодира.

Гладко, духмяно, миє чисто.
Потрібно, щоб у кожного було ...

Учитель дістає шматочок мила.

Кістяна спинка, на черевці щетина,
За частоколу пострибала, весь бруд повигнала.

Учитель дістає зубну щітку.

Ліг в кишеню і чатую реву, плаксу і бруднулю.
Їм ранку потоки сліз, не забуду і про ніс.

Д. Носовичок.

Учитель дістає носовичка.

Цілих 25 зубків для кучерів і хохолков.
І під кожним під зубком ляжуть волосся рядком.

Учитель дістає гребінець.

Каже доріжка - два вишитих кінця:
Помийся хоч трошки, чорнило змий з особи!

Учитель дістає рушник.

Мудрець в ньому бачив мудреця,
Дурень - дурня, баран - барана,
Вівцю в ньому бачила вівця
І мавпу - мавпа.
Але ось підвели до нього Федю Паратова,
І Федя нечепуру побачив кудлатого.

Учитель дістає дзеркало.

Начебто їжачка на вигляд, але не просить їжі.
По одягу пробіжить, і та стане чистіше.

Д. Платтяна щітка.

Учитель дістає щітку для чистки одягу.

У. Молодці! Ви дізналися всіх друзів Мойдодира. А чи вмієте ви з ними правильно поводитися? Наприклад, як правильно чистити зуби?

Один учень виходить до столу вчителя і показує, як треба чистити зуби. Якщо він помиляється, вчитель допомагає дитині.

- Починаємо з кутів, з бічних зубів. Спочатку - зсередини, потім - зовні, вгору, вниз. Це ми стеночки почистили, а треба ще верхівки. За ним щіткою водимо колами або петельками.

Коли почистимо зуби, щітку треба помити і поставити в стаканчик.

Скільки разів треба чистити зуби?

Д. Два рази в день: вранці і ввечері.

У. Правильно. Для чого нам потрібно мило?

Д. Умиватися, руки мити, митися.

У. Чи вмієте ви вмиватися?

У. Зараз ми це перевіримо.

До столу вчителя виходить учень, разом з яким учитель показує: як правильно треба вмиватися, мити руки.

- Загортаємо рукава, мочім і намилює руки. Намилені руки повинні перекочуватися один з одного, як санки по сніговій гірці. Після цього обполіскувати руки, обтрушувати і витираємо.

Обличчя і шию моєму милом. Спочатку намилив пальчики, потім обличчя і шию. Не забуваємо протерти вуха і за вухами.

Якщо довго терти обличчя милом, шкіра стане лущитися. Змиваємо мильну піну з чола до підборіддя.

Що треба зробити, якщо мило потрапило в очі?

Д. Промити очі холодною водою.

У. Ми з вами повторили, як треба мити руки, вмиватися, чистити зуби. Ще раз подивіться на всі предмети, що лежать у мене на столі. Якими з них повинен користуватися тільки одна людина, а якими може вся сім'я?

Д. У кожної людини повинні бути індивідуальні зубна щітка, гребінець, рушник, носовичок. Дзеркалом, милом, платтяна щіткою можуть користуватися всі члени сім'ї.

У. Молодці! Правильно відповіли.

У. Ви впоралися з усіма завданнями, тому, як вам і обіцяв, на урок прийшов Мойдодир.

Учитель вішає на дошку великий малюнок із зображенням Мойдодира. До руки Мойдодира прикріплений пакет.

- Що це в руках у Мойдодира? Розкриємо пакет і подивимося: що всередині?

Учитель виймає з пакета нові дитячі зубні щітки.

- Хлопці, Мойдодир робить вам подарунок. Ці красиві, нові щітки тепер ваші. Як ними користуватися -ви вже знаєте.

В кінці уроку я хотіла зробити вам ще один сюрприз. Зараз ми подивимося диафильм "Маша і королева Зубна щітка". (Учитель показує діафільм, якщо залишається час, і читає текст до нього.)

7. Домашнє завдання

У. Будинки ще раз прочитайте текст на сторінках 64 - 66.

Спробуйте скласти невелику казку про дівчинку (хлопчика), небажаними (їм) вмиватися і мити руки.







Схожі статті